Liite:Verbitaivutus/espanja/chinchar

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi chinchar
gerundi chinchando luo
partisiipin perfekti chinchado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) chincho luo
(yo) chinchaba luo (yo) chinché luo (yo) chincharé luo
(tú) chinchas luo
(tú) chinchabas luo (tú) chinchaste luo (tú) chincharás luo
(él/ella) chincha luo (él/ella) chinchaba (él/ella) chinchó (él/ella) chinchará luo
(nosotr|os, -as) chinchamos luo
(nosotr|os, -as) chinchábamos luo (nosotr|os, -as) chinchamos (nosotr|os, -as) chincharemos luo
(vosotr|os, -as) chincháis luo
(vosotr|os, -as) chinchabais luo (vosotr|os, -as) chinchasteis luo (vosotr|os, -as) chincharéis luo
(ell|os, -as) chinchan luo
(ell|os, -as) chinchaban luo (ell|os, -as) chincharon luo (ell|os, -as) chincharán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he chinchado (yo) había chinchado (yo) hube chinchado (yo) habré chinchado
(tú) has chinchado (tú) habías chinchado (tú) hubiste chinchado (tú) habrás chinchado
(él/ella) ha chinchado (él/ella) había chinchado (él/ella) hubo chinchado (él/ella) habrá chinchado
(nosotr|os, -as) hemos chinchado (nosotr|os, -as) habíamos chinchado (nosotr|os, -as) hubimos chinchado (nosotr|os, -as) habremos chinchado
(vosotr|os, -as) habéis chinchado (vosotr|os, -as) habíais chinchado (vosotr|os, -as) hubisteis chinchado (vosotr|os, -as) habréis chinchado
(ell|os, -as) han chinchado (ell|os, -as) habían chinchado (ell|os, -as) hubieron chinchado (ell|os, -as) habrán chinchado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) chinche luo
(yo) chinchara luo
chinchase luo
(tú) chinches luo
(tú) chincharas luo
chinchases luo
(él/ella) chinche
(él/ella) chinchara
chinchase
(nosotr|os, -as) chinchemos luo
(nosotr|os, -as) chincháramos luo
chinchásemos luo
(vosotr|os, -as) chinchéis luo
(vosotr|os, -as) chincharais luo
chinchaseis luo
(ell|os, -as) chinchen luo
(ell|os, -as) chincharan luo
chinchasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya chinchado (yo) hubiera chinchado
hubiese chinchado
(tú) hayas chinchado (tú) hubieras chinchado
hubieses chinchado
(él/ella) ha chinchado (él/ella) hubiera chinchado
hubiese chinchado
(nosotr|os, -as) hayamos chinchado (nosotr|os, -as) hubiéramos chinchado
hubiésemos chinchado
(vosotr|os, -as) hayáis chinchado (vosotr|os, -as) hubierais chinchado
hubieseis chinchado
(ell|os, -as) hayan chinchado (ell|os, -as) hubieran chinchado
hubiesen chinchado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) chincharía luo (yo) habría chinchado
(tú) chincharías luo (tú) habrías chinchado
(él/ella) chincharía (él/ella) habría chinchado
(nosotr|os, -as) chincharíamos luo (nosotr|os, -as) habríamos chinchado
(vosotr|os, -as) chincharíais luo (vosotr|os, -as) habríais chinchado
(ell|os, -as) chincharían luo (ell|os, -as) habrían chinchado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) chincha no chinches
(él/ella) chinche
no chinche
(nosotr|os, -as) chinchemos no chinchemos
(vosotr|os, -as) chinchad luo no chinchéis
(ellos|os, -as) chinchen
no chinchen