Liite:Verbitaivutus/espanja/aplazar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi aplazar
gerundi aplazando luo
partisiipin perfekti aplazado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) aplazo luo
(yo) aplazaba luo (yo) aplacé luo (yo) aplazaré luo
(tú) aplazas luo
(tú) aplazabas luo (tú) aplazaste luo (tú) aplazarás luo
(él/ella) aplaza luo (él/ella) aplazaba (él/ella) aplazó (él/ella) aplazará luo
(nosotr|os, -as) aplazamos luo
(nosotr|os, -as) aplazábamos luo (nosotr|os, -as) aplazamos (nosotr|os, -as) aplazaremos luo
(vosotr|os, -as) aplazáis luo
(vosotr|os, -as) aplazabais luo (vosotr|os, -as) aplazasteis luo (vosotr|os, -as) aplazaréis luo
(ell|os, -as) aplazan luo
(ell|os, -as) aplazaban luo (ell|os, -as) aplazaron luo (ell|os, -as) aplazarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he aplazado (yo) había aplazado (yo) hube aplazado (yo) habré aplazado
(tú) has aplazado (tú) habías aplazado (tú) hubiste aplazado (tú) habrás aplazado
(él/ella) ha aplazado (él/ella) había aplazado (él/ella) hubo aplazado (él/ella) habrá aplazado
(nosotr|os, -as) hemos aplazado (nosotr|os, -as) habíamos aplazado (nosotr|os, -as) hubimos aplazado (nosotr|os, -as) habremos aplazado
(vosotr|os, -as) habéis aplazado (vosotr|os, -as) habíais aplazado (vosotr|os, -as) hubisteis aplazado (vosotr|os, -as) habréis aplazado
(ell|os, -as) han aplazado (ell|os, -as) habían aplazado (ell|os, -as) hubieron aplazado (ell|os, -as) habrán aplazado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) aplace luo
(yo) aplazara luo
aplazase luo
(tú) aplaces luo
(tú) aplazaras luo
aplazases luo
(él/ella) aplace
(él/ella) aplazara
aplazase
(nosotr|os, -as) aplacemos luo
(nosotr|os, -as) aplazáramos luo
aplazásemos luo
(vosotr|os, -as) aplacéis luo
(vosotr|os, -as) aplazarais luo
aplazaseis luo
(ell|os, -as) aplacen luo
(ell|os, -as) aplazaran luo
aplazasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya aplazado (yo) hubiera aplazado
hubiese aplazado
(tú) hayas aplazado (tú) hubieras aplazado
hubieses aplazado
(él/ella) ha aplazado (él/ella) hubiera aplazado
hubiese aplazado
(nosotr|os, -as) hayamos aplazado (nosotr|os, -as) hubiéramos aplazado
hubiésemos aplazado
(vosotr|os, -as) hayáis aplazado (vosotr|os, -as) hubierais aplazado
hubieseis aplazado
(ell|os, -as) hayan aplazado (ell|os, -as) hubieran aplazado
hubiesen aplazado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) aplazaría luo (yo) habría aplazado
(tú) aplazarías luo (tú) habrías aplazado
(él/ella) aplazaría (él/ella) habría aplazado
(nosotr|os, -as) aplazaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos aplazado
(vosotr|os, -as) aplazaríais luo (vosotr|os, -as) habríais aplazado
(ell|os, -as) aplazarían luo (ell|os, -as) habrían aplazado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) aplaza no aplaces
(él/ella) aplace
no aplace
(nosotr|os, -as) aplacemos no aplacemos
(vosotr|os, -as) aplazad luo no aplacéis
(ellos|os, -as) aplacen
no aplacen