Liite:Verbitaivutus/espanja/amputar

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi amputar
gerundi amputando luo
partisiipin perfekti amputado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) amputo
(yo) amputaba luo (yo) amputé (yo) amputaré luo
(tú) amputas
(tú) amputabas luo (tú) amputaste luo (tú) amputarás luo
(él/ella) amputa (él/ella) amputaba (él/ella) amputó (él/ella) amputará luo
(nosotr|os, -as) amputamos luo
(nosotr|os, -as) amputábamos luo (nosotr|os, -as) amputamos (nosotr|os, -as) amputaremos luo
(vosotr|os, -as) amputáis luo
(vosotr|os, -as) amputabais luo (vosotr|os, -as) amputasteis luo (vosotr|os, -as) amputaréis luo
(ell|os, -as) amputan luo
(ell|os, -as) amputaban luo (ell|os, -as) amputaron luo (ell|os, -as) amputarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he amputado (yo) había amputado (yo) hube amputado (yo) habré amputado
(tú) has amputado (tú) habías amputado (tú) hubiste amputado (tú) habrás amputado
(él/ella) ha amputado (él/ella) había amputado (él/ella) hubo amputado (él/ella) habrá amputado
(nosotr|os, -as) hemos amputado (nosotr|os, -as) habíamos amputado (nosotr|os, -as) hubimos amputado (nosotr|os, -as) habremos amputado
(vosotr|os, -as) habéis amputado (vosotr|os, -as) habíais amputado (vosotr|os, -as) hubisteis amputado (vosotr|os, -as) habréis amputado
(ell|os, -as) han amputado (ell|os, -as) habían amputado (ell|os, -as) hubieron amputado (ell|os, -as) habrán amputado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) ampute
(yo) amputara luo
amputase luo
(tú) amputes
(tú) amputaras luo
amputases luo
(él/ella) ampute
(él/ella) amputara
amputase
(nosotr|os, -as) amputemos luo
(nosotr|os, -as) amputáramos luo
amputásemos luo
(vosotr|os, -as) amputéis luo
(vosotr|os, -as) amputarais luo
amputaseis luo
(ell|os, -as) amputen luo
(ell|os, -as) amputaran luo
amputasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya amputado (yo) hubiera amputado
hubiese amputado
(tú) hayas amputado (tú) hubieras amputado
hubieses amputado
(él/ella) ha amputado (él/ella) hubiera amputado
hubiese amputado
(nosotr|os, -as) hayamos amputado (nosotr|os, -as) hubiéramos amputado
hubiésemos amputado
(vosotr|os, -as) hayáis amputado (vosotr|os, -as) hubierais amputado
hubieseis amputado
(ell|os, -as) hayan amputado (ell|os, -as) hubieran amputado
hubiesen amputado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) amputaría luo (yo) habría amputado
(tú) amputarías luo (tú) habrías amputado
(él/ella) amputaría (él/ella) habría amputado
(nosotr|os, -as) amputaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos amputado
(vosotr|os, -as) amputaríais luo (vosotr|os, -as) habríais amputado
(ell|os, -as) amputarían luo (ell|os, -as) habrían amputado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) amputa no amputes
(él/ella) ampute
no ampute
(nosotr|os, -as) amputemos no amputemos
(vosotr|os, -as) amputad no amputéis
(ellos|os, -as) amputen
no amputen