Liite:Verbitaivutus/espanja/alegrar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi alegrar
gerundi alegrando luo
partisiipin perfekti alegrado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) alegro
(yo) alegraba luo (yo) alegré luo (yo) alegraré luo
(tú) alegras luo
(tú) alegrabas luo (tú) alegraste luo (tú) alegrarás luo
(él/ella) alegra luo (él/ella) alegraba (él/ella) alegró (él/ella) alegrará luo
(nosotr|os, -as) alegramos luo
(nosotr|os, -as) alegrábamos luo (nosotr|os, -as) alegramos (nosotr|os, -as) alegraremos luo
(vosotr|os, -as) alegráis luo
(vosotr|os, -as) alegrabais luo (vosotr|os, -as) alegrasteis luo (vosotr|os, -as) alegraréis luo
(ell|os, -as) alegran luo
(ell|os, -as) alegraban luo (ell|os, -as) alegraron luo (ell|os, -as) alegrarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he alegrado (yo) había alegrado (yo) hube alegrado (yo) habré alegrado
(tú) has alegrado (tú) habías alegrado (tú) hubiste alegrado (tú) habrás alegrado
(él/ella) ha alegrado (él/ella) había alegrado (él/ella) hubo alegrado (él/ella) habrá alegrado
(nosotr|os, -as) hemos alegrado (nosotr|os, -as) habíamos alegrado (nosotr|os, -as) hubimos alegrado (nosotr|os, -as) habremos alegrado
(vosotr|os, -as) habéis alegrado (vosotr|os, -as) habíais alegrado (vosotr|os, -as) hubisteis alegrado (vosotr|os, -as) habréis alegrado
(ell|os, -as) han alegrado (ell|os, -as) habían alegrado (ell|os, -as) hubieron alegrado (ell|os, -as) habrán alegrado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) alegre
(yo) alegrara luo
alegrase luo
(tú) alegres luo
(tú) alegraras luo
alegrases luo
(él/ella) alegre
(él/ella) alegrara
alegrase
(nosotr|os, -as) alegremos luo
(nosotr|os, -as) alegráramos luo
alegrásemos luo
(vosotr|os, -as) alegréis luo
(vosotr|os, -as) alegrarais luo
alegraseis luo
(ell|os, -as) alegren luo
(ell|os, -as) alegraran luo
alegrasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya alegrado (yo) hubiera alegrado
hubiese alegrado
(tú) hayas alegrado (tú) hubieras alegrado
hubieses alegrado
(él/ella) ha alegrado (él/ella) hubiera alegrado
hubiese alegrado
(nosotr|os, -as) hayamos alegrado (nosotr|os, -as) hubiéramos alegrado
hubiésemos alegrado
(vosotr|os, -as) hayáis alegrado (vosotr|os, -as) hubierais alegrado
hubieseis alegrado
(ell|os, -as) hayan alegrado (ell|os, -as) hubieran alegrado
hubiesen alegrado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) alegraría luo (yo) habría alegrado
(tú) alegrarías luo (tú) habrías alegrado
(él/ella) alegraría (él/ella) habría alegrado
(nosotr|os, -as) alegraríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos alegrado
(vosotr|os, -as) alegraríais luo (vosotr|os, -as) habríais alegrado
(ell|os, -as) alegrarían luo (ell|os, -as) habrían alegrado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) alegra no alegres
(él/ella) alegre
no alegre
(nosotr|os, -as) alegremos no alegremos
(vosotr|os, -as) alegrad luo no alegréis
(ellos|os, -as) alegren
no alegren