Liite:Verbitaivutus/espanja/afilar

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi afilar
gerundi afilando luo
partisiipin perfekti afilado
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) afilo luo
(yo) afilaba luo (yo) afilé luo (yo) afilaré luo
(tú) afilas luo
(tú) afilabas luo (tú) afilaste luo (tú) afilarás luo
(él/ella) afila luo (él/ella) afilaba (él/ella) afiló (él/ella) afilará luo
(nosotr|os, -as) afilamos luo
(nosotr|os, -as) afilábamos luo (nosotr|os, -as) afilamos (nosotr|os, -as) afilaremos luo
(vosotr|os, -as) afiláis luo
(vosotr|os, -as) afilabais luo (vosotr|os, -as) afilasteis luo (vosotr|os, -as) afilaréis luo
(ell|os, -as) afilan luo
(ell|os, -as) afilaban luo (ell|os, -as) afilaron luo (ell|os, -as) afilarán luo
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he afilado (yo) había afilado (yo) hube afilado (yo) habré afilado
(tú) has afilado (tú) habías afilado (tú) hubiste afilado (tú) habrás afilado
(él/ella) ha afilado (él/ella) había afilado (él/ella) hubo afilado (él/ella) habrá afilado
(nosotr|os, -as) hemos afilado (nosotr|os, -as) habíamos afilado (nosotr|os, -as) hubimos afilado (nosotr|os, -as) habremos afilado
(vosotr|os, -as) habéis afilado (vosotr|os, -as) habíais afilado (vosotr|os, -as) hubisteis afilado (vosotr|os, -as) habréis afilado
(ell|os, -as) han afilado (ell|os, -as) habían afilado (ell|os, -as) hubieron afilado (ell|os, -as) habrán afilado
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) afile luo
(yo) afilara luo
afilase luo
(tú) afiles luo
(tú) afilaras luo
afilases luo
(él/ella) afile
(él/ella) afilara
afilase
(nosotr|os, -as) afilemos luo
(nosotr|os, -as) afiláramos luo
afilásemos luo
(vosotr|os, -as) afiléis luo
(vosotr|os, -as) afilarais luo
afilaseis luo
(ell|os, -as) afilen luo
(ell|os, -as) afilaran luo
afilasen luo
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya afilado (yo) hubiera afilado
hubiese afilado
(tú) hayas afilado (tú) hubieras afilado
hubieses afilado
(él/ella) ha afilado (él/ella) hubiera afilado
hubiese afilado
(nosotr|os, -as) hayamos afilado (nosotr|os, -as) hubiéramos afilado
hubiésemos afilado
(vosotr|os, -as) hayáis afilado (vosotr|os, -as) hubierais afilado
hubieseis afilado
(ell|os, -as) hayan afilado (ell|os, -as) hubieran afilado
hubiesen afilado
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) afilaría luo (yo) habría afilado
(tú) afilarías luo (tú) habrías afilado
(él/ella) afilaría (él/ella) habría afilado
(nosotr|os, -as) afilaríamos luo (nosotr|os, -as) habríamos afilado
(vosotr|os, -as) afilaríais luo (vosotr|os, -as) habríais afilado
(ell|os, -as) afilarían luo (ell|os, -as) habrían afilado
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) afila no afiles
(él/ella) afile
no afile
(nosotr|os, -as) afilemos no afilemos
(vosotr|os, -as) afilad luo no afiléis
(ellos|os, -as) afilen
no afilen