Liite:Verbitaivutus/espanja/admitir

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi admitir
gerundi admitiendo
partisiipin perfekti admitido
Persoonamuodot
Indikatiivi
preesens imperfekti preteriti futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) admito (yo) admitía (yo) admití (yo) admitiré
(tú) admites (tú) admitías (tú) admitiste (tú) admitirás
(él/ella) admite (él/ella) admitía (él/ella) admitió (él/ella) admitirá
(nosotr|os, -as) admitimos (nosotr|os, -as) admitíamos (nosotr|os, -as) admitimos (nosotr|os, -as) admitiremos
(vosotr|os, -as) admitís (vosotr|os, -as) admitíais (vosotr|os, -as) admitisteis (vosotr|os, -as) admitiréis
(ell|os, -as) admiten (ell|os, -as) admitían luo (ell|os, -as) admitieron (ell|os, -as) admitirán
perfekti pluskvamperfekti yhdistetty preteriti yhdistetty futuuri
persoona persoona persoona persoona
(yo) he admitido (yo) había admitido (yo) hube admitido (yo) habré admitido
(tú) has admitido (tú) habías admitido (tú) hubiste admitido (tú) habrás admitido
(él/ella) ha admitido (él/ella) había admitido (él/ella) hubo admitido (él/ella) habrá admitido
(nosotr|os, -as) hemos admitido (nosotr|os, -as) habíamos admitido (nosotr|os, -as) hubimos admitido (nosotr|os, -as) habremos admitido
(vosotr|os, -as) habéis admitido (vosotr|os, -as) habíais admitido (vosotr|os, -as) hubisteis admitido (vosotr|os, -as) habréis admitido
(ell|os, -as) han admitido (ell|os, -as) habían admitido (ell|os, -as) hubieron admitido (ell|os, -as) habrán admitido
Subjunktiivi
preesens imperfekti
persoona persoona
(yo) admita (yo) admitiera
admitiese
(tú) admitas (tú) admitieras
admitieses
(él/ella) admita (él/ella) admitiera
admitiese
(nosotr|os, -as) admitamos (nosotr|os, -as) admitiéramos
admitiésemos
(vosotr|os, -as) admitáis (vosotr|os, -as) admitierais
admitieseis
(ell|os, -as) admitan (ell|os, -as) admitieran
admitiesen
perfekti pluskvamperfekti
persoona persoona
(yo) haya admitido (yo) hubiera admitido
hubiese admitido
(tú) hayas admitido (tú) hubieras admitido
hubieses admitido
(él/ella) ha admitido (él/ella) hubiera admitido
hubiese admitido
(nosotr|os, -as) hayamos admitido (nosotr|os, -as) hubiéramos admitido
hubiésemos admitido
(vosotr|os, -as) hayáis admitido (vosotr|os, -as) hubierais admitido
hubieseis admitido
(ell|os, -as) hayan admitido (ell|os, -as) hubieran admitido
hubiesen admitido
Konditionaali
preesens perfekti
persoona persoona
(yo) admitiría (yo) habría admitido
(tú) admitirías (tú) habrías admitido
(él/ella) admitiría (él/ella) habría admitido
(nosotr|os, -as) admitiríamos (nosotr|os, -as) habríamos admitido
(vosotr|os, -as) admitiríais (vosotr|os, -as) habríais admitido
(ell|os, -as) admitirían (ell|os, -as) habrían admitido
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
(yo)
(tú) admite no admitas
(él/ella) admita no admita
(nosotr|os, -as) admitamos no admitamos
(vosotr|os, -as) admitid no admitáis
(ellos|os, -as) admitan no admitan