Liite:Ranskan 2. konjugaatio

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Toiseen konjugaatioon kuuluvat -ir-päätteiset verbit. Säännöllisillä toisen konjugaation verbeillä indikatiivin preesensin monikon 1. persoonan muodossa ennen persoonapäätettä on -iss-infiksi, epäsäännöllisillä infiksiä ei ole.

Esimerkkiverbi finir[muokkaa]

Indikatiivin preesens[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. finis finissons
2. finis finissez
3. finit finissent

Indikatiivin imperfekti[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. finissais finissions
2. finissais finissiez
3. finissait finissaient

Indikatiivin yksinkertainen perfekti (passé simple)[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. finis finîmes
2. finis finîtes
3. finit finirent

Indikatiivin futuuri[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. finirai finirons
2. finiras finirez
3. finira finiront

Subjunktiivin preesens[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. finisse finissions
2. finisses finissiez
3. finisse finissent

Subjunktiivin imperfekti[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. finisse finissions
2. finisses finissiez
3. finît finissent

Konditionaalin preesens[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. finirais finirions
2. finirais finiriez
3. finirait finiraient

Imperatiivi[muokkaa]

persoona yksikkö monikko
1. finissons
2. finis finissez
3.

Partisiipin preesens[muokkaa]

  • finissant

Partisiipin perfekti[muokkaa]

suku yksikkö monikko
m. fini finis
f. finie finies