Liite:Espanjan 1. konjugaatio

Kohteesta Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Espanjan verbien ensimmäiseen deklinaatioon kuuluvat säännölliset, -ar-päätteiset verbit. Niiden vartalo saadaan infinitiivistä poistamalla -ar.

Indikatiivin preesens – indicativo presente[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -o, -as, -a, -amos, -áis, -an ( + mahd. diftongoituminen vartalossa, yks. 1., 2. ja 3. ja mon. 3. p.)
hablar (puhua)
(yo) hablo[1] (nosotr|os, -as) hablamos
(tú) hablas[2] (vosotr|os, -as) habláis
(él, ella) habla[3] (ell|os, -as) hablan[4]

Indikatiivin futuuri – indicativo futuro[muokkaa]

  • vartalo + pääte -ar + haber-verbin päätteet , -ás, , -emos, -éis, -án
hablar (puhua)
(yo) hablaré (nosotr|os, -as) hablaremos
(tú) hablarás (vosotr|os, -as) hablaréis
(él, ella) hablará (ell|os, -as) hablarán

Indikatiivin imperfekti – indicativo préterito imperfecto[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -aba, -abas, -aba, -ábamos, -abais, -aban
hablar (puhua)
(yo) hablaba (nosotr|os, -as) hablábamos
(tú) hablabas (vosotr|os, -as) hablabais
(él, ella) hablaba (ell|os, -as) hablaban

Indikatiivin yksinkertainen perfekti – indicativo préterito indefinido[muokkaa]

  • vartalo + päätteet , -aste, , -amos, -asteis, -aron
hablar (puhua)
(yo) hablé (nosotr|os, -as) hablamos
(tú) hablaste (vosotr|os, -as) hablasteis
(él, ella) habló (ell|os, -as) hablaron

Imperatiivi – imperativo[muokkaa]

  • vartalo + 2. p. päätteet -a ja -ad, 3. p. -e ja -en, mon. 1. p. -emos
hablar (puhua)
(yo) (nosotr|os, -as) hablemos
(tú) habla (vosotr|os, -as) hablad
(él, ella) hable (ell|os, -as) hablen

Konditionaali – condicional[muokkaa]

  • vartalo + pääte -ar + päätteet -ía, -ías, -ías, -íamos, -íais, -ían
hablar (puhua)
(yo) hablaría (nosotr|os, -as) hablaríamos
(tú) hablarías (vosotr|os, -as) hablaríais
(él, ella) hablaría (ell|os, -as) hablarían

Subjunktiivin preesens – subjuntivo presente[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -e, -es, -e, -emos, -éis, -en ( + mahd. diftongoituminen vartalossa, yks. 1., 2. ja 3. ja mon. 3. p.)
hablar (puhua)
(yo) hable[5] (nosotr|os, -as) hablemos
(tú) hables[6] (vosotr|os, -as) habléis
(él, ella) hable[7] (ell|os, -as) hablen[8]

Subjunktiivin imperfekti – subjuntivo préterito imperfecto[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -ara, -aras, -ara, -áramos, -arais, -aran
hablar (puhua)
(yo) hablara (nosotr|os, -as) habláramos
(tú) hablaras (vosotr|os, -as) hablarais
(él, ella) hablara (ell|os, -as) hablaran

Subjunktiivin futuuri – subjuntivo futuro[muokkaa]

  • vartalo + päätteet -are, -ares, -are, -áremos, -áreis, -aren
hablar (puhua)
(yo) hablare (nosotr|os, -as) habláremos
(tú) hablares (vosotr|os, -as) habláreis
(él, ella) hablare (ell|os, -as) hablaren

Gerundi[muokkaa]

  • vartalo + pääte -ando
hablando

Partisiipin perfekti[muokkaa]

  • vartalo + pääte -ado
hablado

Viitteet[muokkaa]

  1. diftongoituvilla verbeillä vartalossa muutos o → ue: contar, cuento tai e → ie: confesar, confieso
  2. diftongoituvilla verbeillä vartalossa muutos o → ue: contar, cuentas tai e → ie: confesar, confiesas
  3. diftongoituvilla verbeillä vartalossa muutos o → ue: contar, cuenta tai e → ie: confesar, confiesa
  4. diftongoituvilla verbeillä vartalossa muutos o → ue: contar, cuentan tai e → ie: confesar, confiesan
  5. diftongoituvilla verbeillä vartalossa muutos o → ue: contar, cuente tai e → ie: confesar, confiese
  6. diftongoituvilla verbeillä vartalossa muutos o → ue: contar, cuentes tai e → ie: confesar, confieses
  7. diftongoituvilla verbeillä vartalossa muutos o → ue: contar, cuente tai e → ie: confesar, confiese
  8. diftongoituvilla verbeillä vartalossa muutos o → ue: contar, cuenten tai e → ie: confesar, confiesen