intransitive

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Englanti[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

intransitive (ei vertailuasteita)

  1. (kielitiede) intransitiivinen

Ääntäminen[muokkaa]

  • IPA: /ɪnˈtrænsətɪv/, /ɪnˈtrænzətɪv/

Italia[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

intransitive

  1. (taivutusmuoto) monikon feminiinimuoto sanasta intransitivo

Ranska[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

intransitive

  1. (taivutusmuoto) yksikön feminiinimuoto sanasta intransitif

Saksa[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

intransitive

  1. (positiivin taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva nominatiivi- ja akkusatiivimuoto adjektiivista intransitiv
  2. (positiivin taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko nominatiivi- ja akkusatiivimuoto adjektiivista intransitiv
  3. (positiivin taivutusmuoto) monikon vahva nominatiivi- ja akkusatiivimuoto adjektiivista intransitiv
  4. (positiivin taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko nominatiivimuoto adjektiivista intransitiv
  5. (positiivin taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko nominatiivi- ja akkusatiivimuoto adjektiivista intransitiv