vorbereiteten

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

vorbereiteten

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä vorbereiten (sivulauseessa; päälauseessa bereiteten vor)
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä vorbereiten (sivulauseessa; päälauseessa bereiteten vor)
  3. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä vorbereiten (sivulauseessa; päälauseessa bereiteten vor)
  4. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä vorbereiten (sivulauseessa; päälauseessa bereiteten vor)
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)
  6. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva genetiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)
  7. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)
  8. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)
  9. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko genetiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)
  10. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)
  11. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)
  12. (taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)
  13. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)
  14. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko genetiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)
  15. (taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)
  16. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)
  17. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)
  18. (taivutusmuoto) monikon heikko datiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)
  19. (taivutusmuoto) monikon heikko genetiivimuoto sanasta vorbereitet (joka on partisiipin perfekti sanasta vorbereiten)