paradigma

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: Paradigma


Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

paradigma (9)

  1. laajasti käytössä oleva, oikeana pidetty, yleisesti hyväksytty ja auktoriteetin asemassa oleva teoria tai viitekehys ja sen mukainen toimintatapa
    Klassinen esimerkki paradigman muutoksesta fysiikassa on niin sanottu kopernikaaninen vallankumous, joka asetti maan sille kuuluvalle paikalleen ja planeetat kiertämään aurinkoa.
    Charles Darwin oli aikanaan 1800-luvulla uuden paradigman kehittäjä kaikille biologisille tieteille.
  2. (kielitiede) taivutettavan sanan muotosarja; taivutuskaava
    Paradigmalla tarkoitetaan taivutusparadigmaa eli sanan kaikkien taivutusmuotojen sarjaa.
    Suomen adpositiot ovat vajaaparadigmaisia.
  3. (tietotekniikka) käytössä oleva tapa rakentaa ohjelmia
    Smalltalk noudattaa puhdasta olioparadigmaa.

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi paradigma paradigmat
genetiivi paradigman paradigmojen
(paradigmain)
partitiivi paradigmaa paradigmoja
akkusatiivi paradigma; paradigman paradigmat
sisäpaikallissijat
inessiivi paradigmassa paradigmoissa
elatiivi paradigmasta paradigmoista
illatiivi paradigmaan paradigmoihin
ulkopaikallissijat
adessiivi paradigmalla paradigmoilla
ablatiivi paradigmalta paradigmoilta
allatiivi paradigmalle paradigmoille
muut sijamuodot
essiivi paradigmana paradigmoina
translatiivi paradigmaksi paradigmoiksi
abessiivi paradigmatta paradigmoitta
instruktiivi paradigmoin
komitatiivi paradigmoine-
+ omistusliite

Käännökset[muokkaa]

Liittyvät sanat[muokkaa]

Johdokset[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]

Espanja[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

paradigma m. (monikko paradigmas)

  1. paradigma (laajasti käytössä oleva, oikeana pidetty, yleisesti hyväksytty ja auktoriteetin asemassa oleva teoria tai viitekehys ja sen mukainen toimintatapa)

Turkki[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

paradigma -sı

  1. (kielitiede) taivutuskaava

Liittyvät sanat[muokkaa]