pöyristyttävä

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

pöyristyttävä

  1. (taivutusmuoto) aktiivin partisiipin preesens verbistä pöyristyttää

Taivutus

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi pöyristyttävä pöyristyttävät
genetiivi pöyristyttävän pöyristyttävien
(pöyristyttäväin)
partitiivi pöyristyttävää pöyristyttäviä
akkusatiivi pöyristyttävä; pöyristyttävän pöyristyttävät
sisäpaikallissijat
inessiivi pöyristyttävässä pöyristyttävissä
elatiivi pöyristyttävästä pöyristyttävistä
illatiivi pöyristyttävään pöyristyttäviin
ulkopaikallissijat
adessiivi pöyristyttävällä pöyristyttävillä
ablatiivi pöyristyttävältä pöyristyttäviltä
allatiivi pöyristyttävälle pöyristyttäville
muut sijamuodot
essiivi pöyristyttävänä pöyristyttävinä
translatiivi pöyristyttäväksi pöyristyttäviksi
abessiivi pöyristyttävättä pöyristyttävittä
instruktiivi pöyristyttävin
komitatiivi pöyristyttävine

Verbi[muokkaa]

pöyristyttävä

  1. (taivutusmuoto) passiivin partisiipin preesens verbistä pöyristyä

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi pöyristyttävä pöyristyttävät
genetiivi pöyristyttävän pöyristyttävien
(pöyristyttäväin)
partitiivi pöyristyttävää pöyristyttäviä
akkusatiivi pöyristyttävä;
pöyristyttävän
pöyristyttävät
sisäpaikallissijat
inessiivi pöyristyttävässä pöyristyttävissä
elatiivi pöyristyttävästä pöyristyttävistä
illatiivi pöyristyttävään pöyristyttäviin
ulkopaikallissijat
adessiivi pöyristyttävällä pöyristyttävillä
ablatiivi pöyristyttävältä pöyristyttäviltä
allatiivi pöyristyttävälle pöyristyttäville
muut sijamuodot
essiivi pöyristyttävänä pöyristyttävinä
translatiivi pöyristyttäväksi pöyristyttäviksi
abessiivi pöyristyttävättä pöyristyttävittä
instruktiivi pöyristyttävin
komitatiivi pöyristyttävine
vartalot
vokaalivartalo {{{vart.vok}}}
heikko vartalo {{{vart.heik}}}
vahva vartalo {{{vart.vah}}}
konsonantti-
vartalo
{{{vart.kons}}}