Siirry sisältöön

mõskma

Wikisanakirjasta

Viro

[muokkaa]

Verbi

[muokkaa]

mõskma (inf mõsta, yks 1 mõsen)

  1. (murteissa) pestä
    mõskmata nägu – pesemätön naama

Taivutus

[muokkaa]


Taivutusmuotoja
ma-infinitiivimõskma
da-infinitiivimõsta
preesensin yksikön 3. persoonamõseb
imperfektin yksikön 1. persoonamõsksin
mõsin
imperfektin yksikön 3. persoonamõskis
mõsi
imperatiivin yksikön 3. persoonamõsku
v-partisiippimõskev
nud-partisiippimõsknud
preesensin passiivimõstakse
tud-partisiippimõstud

Liittyvät sanat

[muokkaa]

Viitteet

[muokkaa]