måste

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Ruotsi[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

måste (epäsäännöllinen)

  1. täytyä

Taivutus[muokkaa]

Taivutus – måste (måsta)
Persoonamuodot
muoto aktiivi passiivi
preesens måste
imperfekti (måste)
supiini (måst)
imperatiivi
Nominaalimuodot
  • aktiivin infinitiivi: (måsta)
  • passiivin infinitiivi: –
  • aktiivin part. prees: –
  • passiivin part. prees: –
  • part. perf.: –

Huomautukset[muokkaa]

  • Infinitiivi måsta ei ole enää yleiskieltä vaan esiintyy murteissa. Vanhahtavassa suomenruotsissa måste on myös imperfektimuoto, joka on nykykielessä korvattu ilmaisulla vara tvungen (att) (yks. hen var tvungen, mon. de var tvungna).