laat

Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun

Hollanti[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

laat

  1. myöhäinen

Adverbi[muokkaa]

laat

  1. myöhään

Hollanti[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

laat

  1. (taivutusmuoto) verbistä laten

Viro[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

laat (gen laada, part laata)

  1. markkinat (suomessa monikollinen)
    Laadalised lähevad laadale, tulevad laadalt. – Markkinaväki lähtee markkinoille, tulee markkinoilta.
    Käisin laadal, ostsin laadalt. – Kävin markinoilla, ostin markkinoilta.

Taivutus[muokkaa]

Sijamuotoja Yksikkö Monikko
Nominatiivi laat laadad
Genetiivi laada laatade
Partitiivi laata laatu
laatasid
Illatiivi laadasse
laata
laatadesse

Liittyvät sanat[muokkaa]