intransitive

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Englanti[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

intransitive (ei vertailuasteita)

  1. (kielitiede) intransitiivinen

Ääntäminen[muokkaa]

  • IPA: /ɪnˈtrænsətɪv/, /ɪnˈtrænzətɪv/

Italia[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

intransitive

  1. (taivutusmuoto) monikon feminiinimuoto sanasta intransitivo

Ranska[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

intransitive

  1. (taivutusmuoto) yksikön feminiinimuoto sanasta intransitif

Saksa[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

intransitive

  1. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko nominatiivimuoto sanasta intransitiv
  2. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva nominatiivimuoto sanasta intransitiv
  3. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva akkusatiivimuoto sanasta intransitiv
  4. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko nominatiivimuoto sanasta intransitiv
  5. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko akkusatiivimuoto sanasta intransitiv
  6. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko nominatiivimuoto sanasta intransitiv
  7. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko akkusatiivimuoto sanasta intransitiv
  8. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta intransitiv
  9. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta intransitiv