imitierten

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

imitierten

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä imitieren
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä imitieren
  3. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä imitieren
  4. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä imitieren
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)
  6. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva genetiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)
  7. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)
  8. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)
  9. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko genetiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)
  10. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)
  11. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)
  12. (taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)
  13. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)
  14. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko genetiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)
  15. (taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)
  16. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)
  17. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)
  18. (taivutusmuoto) monikon heikko datiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)
  19. (taivutusmuoto) monikon heikko genetiivimuoto sanasta imitiert (joka on partisiipin perfekti sanasta imitieren)