hvílíkur

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Islanti[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri maskuliini feminiini neutri
nominatiivi hvílíkur hvílík hvílíkt hvílíkir hvílíkar hvílík
akkusatiivi hvílíkan hvílíka hvílíkt hvílíka hvílíkar hvílík
datiivi hvílíkum hvílíkri hvílíku hvílíkum hvílíkum hvílíkum
genetiivi hvílíks hvílíkrar hvílíks hvílíkra hvílíkra hvílíkra

hvílíkur m., hvílík f., hvílíkt n. (monikko hvílíkir m., hvílíkar f., hvílík n.)

  1. (interrogatiivinen) mikä, kuka (rajatusta joukosta)