haarukoiva

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

haarukoiva

  1. (taivutusmuoto) aktiivin partisiipin preesens verbistä haarukoida

Taivutus

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi haarukoiva haarukoivat
genetiivi haarukoivan haarukoivien
(haarukoivain)
partitiivi haarukoivaa haarukoivia
akkusatiivi haarukoiva; haarukoivan haarukoivat
sisäpaikallissijat
inessiivi haarukoivassa haarukoivissa
elatiivi haarukoivasta haarukoivista
illatiivi haarukoivaan haarukoiviin
ulkopaikallissijat
adessiivi haarukoivalla haarukoivilla
ablatiivi haarukoivalta haarukoivilta
allatiivi haarukoivalle haarukoiville
muut sijamuodot
essiivi haarukoivana haarukoivina
translatiivi haarukoivaksi haarukoiviksi
abessiivi haarukoivatta haarukoivitta
instruktiivi haarukoivin
komitatiivi haarukoivine