haarukoiminen

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

haarukoiminen

  1. (taivutusmuoto) 4. infinitiivi verbistä haarukoida

Taivutus

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi haarukoiminen haarukoimiset
genetiivi haarukoimisen haarukoimisten
haarukoimisien
partitiivi haarukoimista haarukoimisia
akkusatiivi haarukoiminen; haarukoimisen haarukoimiset
sisäpaikallissijat
inessiivi haarukoimisessa haarukoimisissa
elatiivi haarukoimisesta haarukoimisista
illatiivi haarukoimiseen haarukoimisiin
ulkopaikallissijat
adessiivi haarukoimisella haarukoimisilla
ablatiivi haarukoimiselta haarukoimisilta
allatiivi haarukoimiselle haarukoimisille
muut sijamuodot
essiivi haarukoimisena
(haarukoimisna)
haarukoimisina
translatiivi haarukoimiseksi haarukoimisiksi
abessiivi haarukoimisetta haarukoimisitta
instruktiivi haarukoimisin
komitatiivi haarukoimisine-
+ omistusliite