gewährleistete

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

gewährleistete

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin yksikön 1. persoonan muoto verbistä gewährleisten
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin yksikön 3. persoonan muoto verbistä gewährleisten
  3. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin yksikön 1. persoonan muoto verbistä gewährleisten
  4. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin yksikön 3. persoonan muoto verbistä gewährleisten
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko nominatiivimuoto sanasta gewährleistet (joka on partisiipin perfekti sanasta gewährleisten)
  6. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva nominatiivimuoto sanasta gewährleistet (joka on partisiipin perfekti sanasta gewährleisten)
  7. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva akkusatiivimuoto sanasta gewährleistet (joka on partisiipin perfekti sanasta gewährleisten)
  8. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko nominatiivimuoto sanasta gewährleistet (joka on partisiipin perfekti sanasta gewährleisten)
  9. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko akkusatiivimuoto sanasta gewährleistet (joka on partisiipin perfekti sanasta gewährleisten)
  10. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko nominatiivimuoto sanasta gewährleistet (joka on partisiipin perfekti sanasta gewährleisten)
  11. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko akkusatiivimuoto sanasta gewährleistet (joka on partisiipin perfekti sanasta gewährleisten)
  12. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta gewährleistet (joka on partisiipin perfekti sanasta gewährleisten)
  13. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta gewährleistet (joka on partisiipin perfekti sanasta gewährleisten)