garantierte

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

garantierte

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin yksikön 1. persoonan muoto verbistä garantieren
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin yksikön 3. persoonan muoto verbistä garantieren
  3. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin yksikön 1. persoonan muoto verbistä garantieren
  4. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin yksikön 3. persoonan muoto verbistä garantieren
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko nominatiivimuoto sanasta garantiert (joka on partisiipin perfekti sanasta garantieren)
  6. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva nominatiivimuoto sanasta garantiert (joka on partisiipin perfekti sanasta garantieren)
  7. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin vahva akkusatiivimuoto sanasta garantiert (joka on partisiipin perfekti sanasta garantieren)
  8. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko nominatiivimuoto sanasta garantiert (joka on partisiipin perfekti sanasta garantieren)
  9. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko akkusatiivimuoto sanasta garantiert (joka on partisiipin perfekti sanasta garantieren)
  10. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko nominatiivimuoto sanasta garantiert (joka on partisiipin perfekti sanasta garantieren)
  11. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko akkusatiivimuoto sanasta garantiert (joka on partisiipin perfekti sanasta garantieren)
  12. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta garantiert (joka on partisiipin perfekti sanasta garantieren)
  13. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta garantiert (joka on partisiipin perfekti sanasta garantieren)