formen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: Formen


Asturia[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

formen

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin monikon 3. persoonan preesens verbistä formar
  2. (taivutusmuoto) subjunktiivin monikon 3. persoonan preesens verbistä formar

Katalaani[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

formen

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin preesensin monikon 3. persoonan muoto verbistä formar

Ruotsi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

formen

  1. (taivutusmuoto) yksikön määräinen muoto sanasta form

Saksa[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

Taivutus
ind. prees. y. 2. p. formst
ind. prees. y. 3. p. formt
ind. imperf. y. 3. p. formte
part. perf. geformt
apuverbi haben

formen

  1. muotoilla

Tanska[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

formen

  1. (taivutusmuoto) yksikön määräinen muoto sanasta form