Siirry sisältöön

fidži

Wikisanakirjasta
Katso myös: Fidži, Fidżi

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

fidži
Kielikoodit
ISO 639-1:fj
ISO 639-2:
ISO 639-3:fij
Wikisanakirja
Aineisto:Fidžin kieli

fidži (5)

  1. fidžin kieli, Fidžillä puhuttu kieli (kielitunnus: fj)

Ääntäminen[muokkaa]

  • IPA: /fid͡ʒi/
  • tavutus: fid‧ži

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi fidži
genetiivi fidžin
partitiivi fidžiä
akkusatiivi fidži;
fidžin
sisäpaikallissijat
inessiivi fidžissä
elatiivi fidžistä
illatiivi fidžiin
ulkopaikallissijat
adessiivi fidžillä
ablatiivi fidžiltä
allatiivi fidžille
muut sijamuodot
essiivi fidžinä
translatiivi fidžiksi
abessiivi fidžittä
instruktiivi
komitatiivi fidžeine-
+ omistusliite
vartalot
vokaalivartalo fidži-
heikko vartalo -
vahva vartalo -
konsonantti-
vartalo
-

Käännökset[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]