faderen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

faderen

  1. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)
  2. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva genetiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)
  3. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)
  4. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko genetiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)
  6. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)
  7. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)
  8. (taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)
  9. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)
  10. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko genetiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)
  11. (taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)
  12. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)
  13. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)
  14. (taivutusmuoto) monikon heikko datiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)
  15. (taivutusmuoto) monikon heikko genetiivimuoto sanasta fader (joka on komparatiivimuoto sanasta fade)

Tanska[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

faderen

  1. (taivutusmuoto) yksikön määräinen muoto sanasta fader