Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Redirect arrow without text.svg
Katso myös: fa, fa', ja


Norja[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

(får, fikk, fått)

  1. saada

Ruotsi[muokkaa]

Pronomini[muokkaa]

(monikollinen, ei yksikkömuotoja; komparatiivi färre, superlatiivi färst)

  1. (indefiniittinen) harva

Liittyvät sanat[muokkaa]

Yhdyssanat[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

  1. saada

Taivutus[muokkaa]

Taivutus – få
Persoonamuodot
muoto aktiivi passiivi
preesens får fås
imperfekti fick ficks
supiini fått fåtts
imperatiivi
Nominaalimuodot

Tanska[muokkaa]

Adjektiivi[muokkaa]

(komparatiivi færre, superlatiivi færrest)

  1. harva

Verbi[muokkaa]

(får, fik, fået)

  1. saada
    at et barn
    saada lapsi