erholten

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Saksa[muokkaa]

Verbi[muokkaa]

erholten

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä erholen
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä erholen
  3. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä erholen
  4. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä erholen
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)
  6. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva genetiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)
  7. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)
  8. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)
  9. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko genetiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)
  10. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)
  11. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)
  12. (taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)
  13. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)
  14. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko genetiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)
  15. (taivutusmuoto) monikon vahva datiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)
  16. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)
  17. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)
  18. (taivutusmuoto) monikon heikko datiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)
  19. (taivutusmuoto) monikon heikko genetiivimuoto sanasta erholt (joka on partisiipin perfekti sanasta erholen)