Siirry sisältöön

enthäuteten

Wikisanakirjasta

Saksa

[muokkaa]

Verbi

[muokkaa]

enthäuteten

  1. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä enthäuten
  2. (taivutusmuoto) indikatiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä enthäuten
  3. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto verbistä enthäuten
  4. (taivutusmuoto) konjunktiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto verbistä enthäuten
  5. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva akkusatiivimuoto sanasta enthäutet (joka on partisiipin perfekti sanasta enthäuten)
  6. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin vahva genetiivimuoto sanasta enthäutet (joka on partisiipin perfekti sanasta enthäuten)
  7. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko akkusatiivimuoto sanasta enthäutet (joka on partisiipin perfekti sanasta enthäuten)
  8. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko datiivimuoto sanasta enthäutet (joka on partisiipin perfekti sanasta enthäuten)
  9. (taivutusmuoto) yksikön maskuliinin heikko genetiivimuoto sanasta enthäutet (joka on partisiipin perfekti sanasta enthäuten)
  10. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko datiivimuoto sanasta enthäutet (joka on partisiipin perfekti sanasta enthäuten)
  11. (taivutusmuoto) yksikön feminiinin heikko genetiivimuoto sanasta enthäutet (joka on partisiipin perfekti sanasta enthäuten)
  12. (taivutusmuoto) yksikön neutrin vahva genetiivimuoto sanasta enthäutet (joka on partisiipin perfekti sanasta enthäuten)
  13. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko datiivimuoto sanasta enthäutet (joka on partisiipin perfekti sanasta enthäuten)
  14. (taivutusmuoto) yksikön neutrin heikko genetiivimuoto sanasta enthäutet (joka on partisiipin perfekti sanasta enthäuten)
  15. (taivutusmuoto) monikon datiivimuoto sanasta enthäutet (joka on partisiipin perfekti sanasta enthäuten)
  16. (taivutusmuoto) monikon heikko nominatiivimuoto sanasta enthäutet (joka on partisiipin perfekti sanasta enthäuten)
  17. (taivutusmuoto) monikon heikko akkusatiivimuoto sanasta enthäutet (joka on partisiipin perfekti sanasta enthäuten)
  18. (taivutusmuoto) monikon heikko genetiivimuoto sanasta enthäutet (joka on partisiipin perfekti sanasta enthäuten)