elami

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Suomi[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

elami
Kielikoodit
ISO 639-1:
ISO 639-2:
ISO 639-3:elx
Wikisanakirja
Aineisto:Elamin kieli

elami (6)

  1. muinaisten elamilaisten puhuma hävinnyt kieli (kielitunnus: elx)

Taivutus[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi elami
genetiivi elamin
partitiivi elamia
akkusatiivi elami; elamin
sisäpaikallissijat
inessiivi elamissa
elatiivi elamista
illatiivi elamiin
ulkopaikallissijat
adessiivi elamilla
ablatiivi elamilta
allatiivi elamille
muut sijamuodot
essiivi elamina
translatiivi elamiksi
abessiivi elamitta
instruktiivi
komitatiivi

Käännökset[muokkaa]

Aiheesta muualla[muokkaa]

Viitteet[muokkaa]