eiginnafn

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun

Islanti[muokkaa]

Substantiivi[muokkaa]

Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
epämääräinen määräinen epämääräinen määräinen
nominatiivi eiginnafn eiginnafnið eiginnöfn eiginnöfnin
akkusatiivi eiginnafn eiginnafnið eiginnöfn eiginnöfnin
datiivi eiginnafni eiginnafninu eiginnöfnum eiginnöfnunum
genetiivi eiginnafns eiginnafnsins eiginnafna eiginnafnanna

eiginnafn n.

  1. etunimi

Etymologia[muokkaa]

yhdyssana sanoista eiginn ja nafn