Versioiden väliset erot sivulla ”Malline:la-subs-5”

Siirry navigaatioon Siirry hakuun
456 merkkiä lisätty ,  13 vuotta sitten
ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
Ei muokkausyhteenvetoa
<noinclude>==Missä?==
<noinclude>Tätä mallinetta käytetään sanarivillä ja tämä näyttää latinan viidennen deklinaation substantiivien koko taivutustaulukon ''yksikkö ja monikkomuotoineen''.
*'''Substantiivi'''-otsikon tilalla
 
==Mille sanoille?==
*latinan viidennen deklinaation substantiiveille (pääte ''-ēs'')
 
==Käyttö==
:1) ensimmäiseen sarakkeeseen kirjoitetaan sanan suku (m = maskuliini, f = feminiini, mf = maskuliini tai feminiini)
::<code><nowiki>{{la-subs-5|f}}</nowiki></code> (sivulla ''[[series#Latina|seriēs]]'')
 
 
----</noinclude>{{-subs-}}
{| class="wikitable" style="font-size:96%;white-space:nowrap;" align=right
|-
! Sijamuoto !! Yksikkö !! Monikko
|-
| [[nominatiivi]] || '''{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēs''' || {{la-link|{{{2}}}{{{3|}}}es|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēs}}
|-
| [[akkusatiivi]] || {{la-link|{{{2}}}{{{3|}}}em|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}em}} || {{la-link|{{{2}}}{{{3|}}}es|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēs}}
|-
| [[genetiivi]] || {{la-link|{{{2}}}{{{3|}}}ei|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēī}} || {{la-link|{{{2}}}{{{3|}}}erum|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ērum}}
|-
| [[datiivi]] || {{la-link|{{{2}}}{{{3|}}}ei|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēī}} || {{la-link|{{{2}}}{{{3|}}}ebus|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēbus}}
|-
| [[ablatiivi]] || {{la-link|{{{2}}}{{{3|}}}e|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ē}} || {{la-link|{{{2}}}{{{3|}}}ebus|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēbus}}
|}{{substantiivi|Latinan|{{{2}}}|{{{3|}}}es|'''{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēs'''}} ''{{{{{1}}}.''}} (''yks. gen.'' '''{{la-link|{{{2}}}{{{3|}}}ei|{{{4|{{{2}}}{{{3|}}}}}}ēī}}''', ''monikko'' '''{{{4}}}ēs''')<includeonly>[[Luokka:Latinan sanatla-link|{{{2}}}|{{{3|}}}]][[Luokka:Latinan kielen substantiivit-es|{{{4|{{{2}}}|{{{3|}}}]]</includeonly>}}}ēs}}''')<noinclude>[[Luokka: Latinan substantiivien mallineet]]</noinclude>

Navigointivalikko