Malline:la-adj-taiv-1-2/testit

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi albus alba album nominatiivi albī albae alba
akkusatiivi album albam album akkusatiivi albōs albās alba
genetiivi albī albae albī genetiivi albōrum albārum albōrum
datiivi albō albae albō datiivi albīs albīs albīs
ablatiivi albō albā albō ablatiivi albīs albīs albīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi albior albior albius nominatiivi albiōrēs albiōrēs albiōra
akkusatiivi albiōrem albiōrem albius akkusatiivi albiōrēs albiōrēs albiōra
genetiivi albiōris albiōris albiōris genetiivi albiōrum albiōrum albiōrum
datiivi albiōrī albiōrī albiōrī datiivi albiōribus albiōribus albiōribus
ablatiivi albiōre albiōre albiōre ablatiivi albiōribus albiōribus albiōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi albissimus albissima albissimum nominatiivi albissimī albissimae albissima
akkusatiivi albissimum albissimam albissimum akkusatiivi albissimōs albissimās albissima
genetiivi albissimī albissimae albissimī genetiivi albissimōrum albissimārum albissimōrum
datiivi albissimō albissimae albissimō datiivi albissimīs albissimīs albissimīs
ablatiivi albissimō albissimā albissimō ablatiivi albissimīs albissimīs albissimīs
Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi albus alba album nominatiivi albī albae alba
akkusatiivi album albam album akkusatiivi albōs albās alba
genetiivi albī albae albī genetiivi albōrum albārum albōrum
datiivi albō albae albō datiivi albīs albīs albīs
ablatiivi albō albā albō ablatiivi albīs albīs albīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi albior albior albius nominatiivi albiōrēs albiōrēs albiōra
akkusatiivi albiōrem albiōrem albius akkusatiivi albiōrēs albiōrēs albiōra
genetiivi albiōris albiōris albiōris genetiivi albiōrum albiōrum albiōrum
datiivi albiōrī albiōrī albiōrī datiivi albiōribus albiōribus albiōribus
ablatiivi albiōre albiōre albiōre ablatiivi albiōribus albiōribus albiōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi albissimus albissima albissimum nominatiivi albissimī albissimae albissima
akkusatiivi albissimum albissimam albissimum akkusatiivi albissimōs albissimās albissima
genetiivi albissimī albissimae albissimī genetiivi albissimōrum albissimārum albissimōrum
datiivi albissimō albissimae albissimō datiivi albissimīs albissimīs albissimīs
ablatiivi albissimō albissimā albissimō ablatiivi albissimīs albissimīs albissimīs

Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi rārus rāra rārum nominatiivi rārī rārae rāra
akkusatiivi rārum rāram rārum akkusatiivi rārōs rārās rāra
genetiivi rārī rārae rārī genetiivi rārōrum rārārum rārōrum
datiivi rārō rārae rārō datiivi rārīs rārīs rārīs
ablatiivi rārō rārā rārō ablatiivi rārīs rārīs rārīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi rārior rārior rārius nominatiivi rāriōrēs rāriōrēs rāriōra
akkusatiivi rāriōrem rāriōrem rārius akkusatiivi rāriōrēs rāriōrēs rāriōra
genetiivi rāriōris rāriōris rāriōris genetiivi rāriōrum rāriōrum rāriōrum
datiivi rāriōrī rāriōrī rāriōrī datiivi rāriōribus rāriōribus rāriōribus
ablatiivi rāriōre rāriōre rāriōre ablatiivi rāriōribus rāriōribus rāriōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi rārissimus rārissima rārissimum nominatiivi rārissimī rārissimae rārissima
akkusatiivi rārissimum rārissimam rārissimum akkusatiivi rārissimōs rārissimās rārissima
genetiivi rārissimī rārissimae rārissimī genetiivi rārissimōrum rārissimārum rārissimōrum
datiivi rārissimō rārissimae rārissimō datiivi rārissimīs rārissimīs rārissimīs
ablatiivi rārissimō rārissimā rārissimō ablatiivi rārissimīs rārissimīs rārissimīs
Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi rārus rāra rārum nominatiivi rārī rārae rāra
akkusatiivi rārum rāram rārum akkusatiivi rārōs rārās rāra
genetiivi rārī rārae rārī genetiivi rārōrum rārārum rārōrum
datiivi rārō rārae rārō datiivi rārīs rārīs rārīs
ablatiivi rārō rārā rārō ablatiivi rārīs rārīs rārīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi rārior rārior rārius nominatiivi rāriōrēs rāriōrēs rāriōra
akkusatiivi rāriōrem rāriōrem rārius akkusatiivi rāriōrēs rāriōrēs rāriōra
genetiivi rāriōris rāriōris rāriōris genetiivi rāriōrum rāriōrum rāriōrum
datiivi rāriōrī rāriōrī rāriōrī datiivi rāriōribus rāriōribus rāriōribus
ablatiivi rāriōre rāriōre rāriōre ablatiivi rāriōribus rāriōribus rāriōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi rārissimus rārissima rārissimum nominatiivi rārissimī rārissimae rārissima
akkusatiivi rārissimum rārissimam rārissimum akkusatiivi rārissimōs rārissimās rārissima
genetiivi rārissimī rārissimae rārissimī genetiivi rārissimōrum rārissimārum rārissimōrum
datiivi rārissimō rārissimae rārissimō datiivi rārissimīs rārissimīs rārissimīs
ablatiivi rārissimō rārissimā rārissimō ablatiivi rārissimīs rārissimīs rārissimīs

Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi āter ātra ātrum nominatiivi ātrī ātrae ātra
akkusatiivi ātrum ātram ātrum akkusatiivi ātrōs ātrās ātra
genetiivi ātrī ātrae ātrī genetiivi ātrōrum ātrārum ātrōrum
datiivi ātrō ātrae ātrō datiivi ātrīs ātrīs ātrīs
ablatiivi ātrō ātrā ātrō ablatiivi ātrīs ātrīs ātrīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi ātrior ātrior ātrius nominatiivi ātriōrēs ātriōrēs ātriōra
akkusatiivi ātriōrem ātriōrem ātrius akkusatiivi ātriōrēs ātriōrēs ātriōra
genetiivi ātriōris ātriōris ātriōris genetiivi ātriōrum ātriōrum ātriōrum
datiivi ātriōrī ātriōrī ātriōrī datiivi ātriōribus ātriōribus ātriōribus
ablatiivi ātriōre ātriōre ātriōre ablatiivi ātriōribus ātriōribus ātriōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi ātissimus ātissima ātissimum nominatiivi ātissimī ātissimae ātissima
akkusatiivi ātissimum ātissimam ātissimum akkusatiivi ātissimōs ātissimās ātissima
genetiivi ātissimī ātissimae ātissimī genetiivi ātissimōrum ātissimārum ātissimōrum
datiivi ātissimō ātissimae ātissimō datiivi ātissimīs ātissimīs ātissimīs
ablatiivi ātissimō ātissimā ātissimō ablatiivi ātissimīs ātissimīs ātissimīs
Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi āter ātra ātrum nominatiivi ātrī ātrae ātra
akkusatiivi ātrum ātram ātrum akkusatiivi ātrōs ātrās ātra
genetiivi ātrī ātrae ātrī genetiivi ātrōrum ātrārum ātrōrum
datiivi ātrō ātrae ātrō datiivi ātrīs ātrīs ātrīs
ablatiivi ātrō ātrā ātrō ablatiivi ātrīs ātrīs ātrīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi ātrior ātrior ātrius nominatiivi ātriōrēs ātriōrēs ātriōra
akkusatiivi ātriōrem ātriōrem ātrius akkusatiivi ātriōrēs ātriōrēs ātriōra
genetiivi ātriōris ātriōris ātriōris genetiivi ātriōrum ātriōrum ātriōrum
datiivi ātriōrī ātriōrī ātriōrī datiivi ātriōribus ātriōribus ātriōribus
ablatiivi ātriōre ātriōre ātriōre ablatiivi ātriōribus ātriōribus ātriōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi āterrimus āterrima āterrimum nominatiivi āterrimī āterrimae āterrima
akkusatiivi āterrimum āterrimam āterrimum akkusatiivi āterrimōs āterrimās āterrima
genetiivi āterrimī āterrimae āterrimī genetiivi āterrimōrum āterrimārum āterrimōrum
datiivi āterrimō āterrimae āterrimō datiivi āterrimīs āterrimīs āterrimīs
ablatiivi āterrimō āterrimā āterrimō ablatiivi āterrimīs āterrimīs āterrimīs



Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi bon bōna bōnum nominatiivi bōnī bōnae bōna
akkusatiivi bōnum bōnam bōnum akkusatiivi bōnōs bōnās bōna
genetiivi bōnī bōnae bōnī genetiivi bōnōrum bōnārum
datiivi bōnō bōnae bōnō datiivi bōnīs bōnīs bōnīs
ablatiivi bōnō bōnā bōnō ablatiivi bōnīs bōnīs bōnīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi nominatiivi
akkusatiivi akkusatiivi
genetiivi genetiivi
datiivi datiivi
ablatiivi ablatiivi
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi bonissimus bonissima bonissimum nominatiivi bonissimī bonissimae bonissima
akkusatiivi bonissimum bonissimam bonissimum akkusatiivi bonissimōs bonissimās bonissima
genetiivi bonissimī bonissimae bonissimī genetiivi bonissimōrum bonissimārum bonissimōrum
datiivi bonissimō bonissimae bonissimō datiivi bonissimīs bonissimīs bonissimīs
ablatiivi bonissimō bonissimā bonissimō ablatiivi bonissimīs bonissimīs bonissimīs
Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi bōnus bōna bōnum nominatiivi bōnī bōnae bōna
akkusatiivi bōnum bōnam bōnum akkusatiivi bōnōs bōnās bōna
genetiivi bōnī bōnae bōnī genetiivi bōnōrum bōnārum bōnōrum
datiivi bōnō bōnae bōnō datiivi bōnīs bōnīs bōnīs
ablatiivi bōnō bōnā bōnō ablatiivi bōnīs bōnīs bōnīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi melior melior melius nominatiivi meliōrēs meliōrēs meliōra
akkusatiivi meliōrem meliōrem melius akkusatiivi meliōrēs meliōrēs meliōra
genetiivi meliōris meliōris meliōris genetiivi meliōrum meliōrum meliōrum
datiivi meliōrī meliōrī meliōrī datiivi meliōribus meliōribus meliōribus
ablatiivi meliōre meliōre meliōre ablatiivi meliōribus meliōribus meliōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi optimus optima optimum nominatiivi optimī optimae optima
akkusatiivi optimum optimam optimum akkusatiivi optimōs optimās optima
genetiivi optimī optimae optimī genetiivi optimōrum optimārum optimōrum
datiivi optimō optimae optimō datiivi optimīs optimīs optimīs
ablatiivi optimō optimā optimō ablatiivi optimīs optimīs optimīs



Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi parvus parva parvum nominatiivi parvī parvae parva
akkusatiivi parvum parvam parvum akkusatiivi parvōs parvās parva
genetiivi parvī parvae parvī genetiivi parvōrum parvārum parvōrum
datiivi parvō parvae parvō datiivi parvīs parvīs parvīs
ablatiivi parvō parvā parvō ablatiivi parvīs parvīs parvīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi parvior parvior parvius nominatiivi parviōrēs parviōrēs parviōra
akkusatiivi parviōrem parviōrem parvius akkusatiivi parviōrēs parviōrēs parviōra
genetiivi parviōris parviōris parviōris genetiivi parviōrum parviōrum parviōrum
datiivi parviōrī parviōrī parviōrī datiivi parviōribus parviōribus parviōribus
ablatiivi parviōre parviōre parviōre ablatiivi parviōribus parviōribus parviōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi parvissimus parvissima parvissimum nominatiivi parvissimī parvissimae parvissima
akkusatiivi parvissimum parvissimam parvissimum akkusatiivi parvissimōs parvissimās parvissima
genetiivi parvissimī parvissimae parvissimī genetiivi parvissimōrum parvissimārum parvissimōrum
datiivi parvissimō parvissimae parvissimō datiivi parvissimīs parvissimīs parvissimīs
ablatiivi parvissimō parvissimā parvissimō ablatiivi parvissimīs parvissimīs parvissimīs
Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi parvus parva parvum nominatiivi parvī parvae parva
akkusatiivi parvum parvam parvum akkusatiivi parvōs parvās parva
genetiivi parvī parvae parvī genetiivi parvōrum parvārum parvōrum
datiivi parvō parvae parvō datiivi parvīs parvīs parvīs
ablatiivi parvō parvā parvō ablatiivi parvīs parvīs parvīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi minor minor minus nominatiivi minōrēs minōrēs minōra
akkusatiivi minōrem minōrem minus akkusatiivi minōrēs minōrēs minōra
genetiivi minōris minōris minōris genetiivi minōrum minōrum minōrum
datiivi minōrī minōrī minōrī datiivi minōribus minōribus minōribus
ablatiivi minōre minōre minōre ablatiivi minōribus minōribus minōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi minimus minima minimum nominatiivi minimī minimae minima
akkusatiivi minimum minimam minimum akkusatiivi minimōs minimās minima
genetiivi minimī minimae minimī genetiivi minimōrum minimārum minimōrum
datiivi minimō minimae minimō datiivi minimīs minimīs minimīs
ablatiivi minimō minimā minimō ablatiivi minimīs minimīs minimīs



Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi magnus magna magnum nominatiivi magnī magnae magna
akkusatiivi magnum magnam magnum akkusatiivi magnōs magnās magna
genetiivi magnī magnae magnī genetiivi magnōrum magnārum magnōrum
datiivi magnō magnae magnō datiivi magnīs magnīs magnīs
ablatiivi magnō magnā magnō ablatiivi magnīs magnīs magnīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi magnior magnior magnius nominatiivi magniōrēs magniōrēs magniōra
akkusatiivi magniōrem magniōrem magnius akkusatiivi magniōrēs magniōrēs magniōra
genetiivi magniōris magniōris magniōris genetiivi magniōrum magniōrum magniōrum
datiivi magniōrī magniōrī magniōrī datiivi magniōribus magniōribus magniōribus
ablatiivi magniōre magniōre magniōre ablatiivi magniōribus magniōribus magniōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi magnissimus magnissima magnissimum nominatiivi magnissimī magnissimae magnissima
akkusatiivi magnissimum magnissimam magnissimum akkusatiivi magnissimōs magnissimās magnissima
genetiivi magnissimī magnissimae magnissimī genetiivi magnissimōrum magnissimārum magnissimōrum
datiivi magnissimō magnissimae magnissimō datiivi magnissimīs magnissimīs magnissimīs
ablatiivi magnissimō magnissimā magnissimō ablatiivi magnissimīs magnissimīs magnissimīs
Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi magnus magna magnum nominatiivi magnī magnae magna
akkusatiivi magnum magnam magnum akkusatiivi magnōs magnās magna
genetiivi magnī magnae magnī genetiivi magnōrum magnārum magnōrum
datiivi magnō magnae magnō datiivi magnīs magnīs magnīs
ablatiivi magnō magnā magnō ablatiivi magnīs magnīs magnīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi maior maior maius nominatiivi maiōrēs maiōrēs maiōra
akkusatiivi maiōrem maiōrem maius akkusatiivi maiōrēs maiōrēs maiōra
genetiivi maiōris maiōris maiōris genetiivi maiōrum maiōrum maiōrum
datiivi maiōrī maiōrī maiōrī datiivi maiōribus maiōribus maiōribus
ablatiivi maiōre maiōre maiōre ablatiivi maiōribus maiōribus maiōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi māximus māxima māximum nominatiivi māximī māximae māxima
akkusatiivi māximum māximam māximum akkusatiivi māximōs māximās māxima
genetiivi māximī māximae māximī genetiivi māximōrum māximārum māximōrum
datiivi māximō māximae māximō datiivi māximīs māximīs māximīs
ablatiivi māximō māximā māximō ablatiivi māximīs māximīs māximīs



Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi piger pigra pigrum nominatiivi pigrī pigrae pigra
akkusatiivi pigrum pigram pigrum akkusatiivi pigrōs pigrās pigra
genetiivi pigrī pigrae pigrī genetiivi pigrōrum pigrārum pigrōrum
datiivi pigrō pigrae pigrō datiivi pigrīs pigrīs pigrīs
ablatiivi pigrō pigrā pigrō ablatiivi pigrīs pigrīs pigrīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi pigrior pigrior pigrius nominatiivi pigriōrēs pigriōrēs pigriōra
akkusatiivi pigriōrem pigriōrem pigrius akkusatiivi pigriōrēs pigriōrēs pigriōra
genetiivi pigriōris pigriōris pigriōris genetiivi pigriōrum pigriōrum pigriōrum
datiivi pigriōrī pigriōrī pigriōrī datiivi pigriōribus pigriōribus pigriōribus
ablatiivi pigriōre pigriōre pigriōre ablatiivi pigriōribus pigriōribus pigriōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi pigissimus pigissima pigissimum nominatiivi pigissimī pigissimae pigissima
akkusatiivi pigissimum pigissimam pigissimum akkusatiivi pigissimōs pigissimās pigissima
genetiivi pigissimī pigissimae pigissimī genetiivi pigissimōrum pigissimārum pigissimōrum
datiivi pigissimō pigissimae pigissimō datiivi pigissimīs pigissimīs pigissimīs
ablatiivi pigissimō pigissimā pigissimō ablatiivi pigissimīs pigissimīs pigissimīs
Positiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi piger pigra pigrum nominatiivi pigrī pigrae pigra
akkusatiivi pigrum pigram pigrum akkusatiivi pigrōs pigrās pigra
genetiivi pigrī pigrae pigrī genetiivi pigrōrum pigrārum pigrōrum
datiivi pigrō pigrae pigrō datiivi pigrīs pigrīs pigrīs
ablatiivi pigrō pigrā pigrō ablatiivi pigrīs pigrīs pigrīs
Komparatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi pigrior pigrior pigrius nominatiivi pigriōrēs pigriōrēs pigriōra
akkusatiivi pigriōrem pigriōrem pigrius akkusatiivi pigriōrēs pigriōrēs pigriōra
genetiivi pigriōris pigriōris pigriōris genetiivi pigriōrum pigriōrum pigriōrum
datiivi pigriōrī pigriōrī pigriōrī datiivi pigriōribus pigriōribus pigriōribus
ablatiivi pigriōre pigriōre pigriōre ablatiivi pigriōribus pigriōribus pigriōribus
Superlatiivi
yksikkö monikko
sijamuoto maskuliini feminiini neutri sijamuoto maskuliini feminiini neutri
nominatiivi pigrissimus pigrissima pigrissimum nominatiivi pigrissimī pigrissimae pigrissima
akkusatiivi pigrissimum pigrissimam pigrissimum akkusatiivi pigrissimōs pigrissimās pigrissima
genetiivi pigrissimī pigrissimae pigrissimī genetiivi pigrissimōrum pigrissimārum pigrissimōrum
datiivi pigrissimō pigrissimae pigrissimō datiivi pigrissimīs pigrissimīs pigrissimīs
ablatiivi pigrissimō pigrissimā pigrissimō ablatiivi pigrissimīs pigrissimīs pigrissimīs