Malline:fi-subs-rosé-aä

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Template-info.png


Vierasperäiset sanat, joiden vartalo ei taivu, ja joiden taivutusluokka on 21.

Tämä malline on sanoille, jotka voidaan taivuttaa taka- tai etuvokaalisilla päätteillä. Tällaisissa sanoissa on kirjoitusasussa takavokaaleja, mutta äännettynä etuvokaaleja tai pelkkiä välivokaaleja. Esim. reggae ~ "regee". Jos sana taipuu vain toisella tavalla käytä fi-subs-rosé-mallinetta. Tätä käytetään edelämainitun tavoin ainoana erotuksena, ettei toista parametria oteta huomioon.

Parametrit:

  1. sanan vartalo
  2. yksikön illatiivin tunnuskirjai (jos ei E)

Esimerkkejä:

  • {{fi-subs-rosé-aä|spray||y}} artikkelissa spray
  • {{fi-subs-rosé-aä|reggae}} artikkelissa reggae

Jos sanalla on vain yksikkö- tai monikkomuoto

  • jos sana ei esiinny monikossa, toimi muuten em. ohjeiden mukaan, mutta lisää sarake |mon=-
  • jos sana ei esiinny yksikössä, toimi muuten em. ohjeiden mukaan, mutta lisää sarake |yks=-

Taivutus 
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi {{{1}}} {{{1}}}t
genetiivi {{{1}}}n {{{1}}}iden, {{{1}}}itten
partitiivi {{{1}}}ta, {{{1}}}tä {{{1}}}ita, {{{1}}}itä
akkusatiivi {{{1}}}; {{{1}}}n {{{1}}}t
sisäpaikallissijat
inessiivi {{{1}}}ssä, {{{1}}}ssä {{{1}}}issa, {{{1}}}issä
elatiivi {{{1}}}sta, {{{1}}}stä {{{1}}}ista, {{{1}}}istä
illatiivi {{{1}}}hen {{{1}}}isiin, {{{1}}}ihin
ulkopaikallissijat
adessiivi {{{1}}}lla, {{{1}}}llä {{{1}}}illa, {{{1}}}illä
ablatiivi {{{1}}}lta, {{{1}}}ltä {{{1}}}ilta, {{{1}}}iltä
allatiivi {{{1}}}lle {{{1}}}ille
muut sijamuodot
essiivi {{{1}}}na, {{{1}}}nä {{{1}}}ina, {{{1}}}inä
translatiivi {{{1}}}ksi {{{1}}}iksi
abessiivi {{{1}}}tta, {{{1}}}ttä {{{1}}}itta, {{{1}}}ittä
instruktiivi {{{1}}}in
komitatiivi {{{1}}}ine-
+ omistusliite