Malline:fi-subs-ovi

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Template-info.png


Tätä mallinetta käytetään Taivutus-otsikon alla ja tämä on suomen -i-loppuisille substantiiveille, joiden yksikön vartalossa on i-kirjaimen tilalla e-kirjain, yksikön partitiivissa on pääte -a ja monikon partitiivissa on sanan perusmuodon jälkeen pääte -a (esim. ovi, ovea, ovia) – ts. joiden taivutusluokka on 7.

Jos sanassa takavokaaleja (a, o, u), toimitaan näin:
  • jos sanassa ei esiinny astevaihtelua (esim. ovi, oven, ovea), ensimmäiseen sarakkeeseen vartalo, joka esiintyy kaikissa taivutusmuodoissa
{{fi-subs-ovi|ov}} (sivulla ovi)
  • jos sanassa esiintyy astevaihtelua (esim. arpi, arven, arpea), ensimmäiseen sarakkeeseen vartalo, joka esiintyy kaikissa taivutusmuodoissa, toiseen sarakkeeseen perusmuodon konsonantti ja kolmanteen muuttuva konsonantti
{{fi-subs-ovi|ar|p|v}} (sivulla arpi)
Jos sanassa etuvokaaleja (ä, ö, y tai i tai e yksistään), toimitaan näin:
  • jos sanassa ei esiinny astevaihtelua (esim. järvi, järven, järveä), kirjoitetaan ensimmäiseen sarakkeeseen vartalo, joka esiintyy kaikissa taivutusmuodoissa, jätetään kaksi saraketta tyhjiksi ja neljänteen kirjoitetaan ä
{{fi-subs-ovi|järv|||ä}}
  • jos sanassa esiintyy astevaihtelua (esim. siipi, siiven, siip), kirjoitetaan ensimmäiseen sarakkeeseen vartalo, joka esiintyy kaikissa taivutusmuodoissa, toiseen perusmuodon konsonantti, kolmanteen sen muunnos ja neljänteen kirjoitetaan ä
{{fi-subs-ovi|sii|p|v|ä}}

Jos sanalla on vain yksikkö- tai monikkomuoto

  • jos sana ei esiinny monikossa, toimi muuten em. ohjeiden mukaan, mutta lisää sarake |mon=-
  • jos sana ei esiinny yksikössä, toimi muuten em. ohjeiden mukaan, mutta lisää sarake |yks=-


Taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
kieliopilliset sijamuodot
nominatiivi {{{1}}}i [[{{{1}}}et#Suomi|{{{1}}}et]]
genetiivi [[{{{1}}}en#Suomi|{{{1}}}en]] [[{{{1}}}ien#Suomi|{{{1}}}ien]]
partitiivi [[{{{1}}}ea#Suomi|{{{1}}}ea]] [[{{{1}}}ia#Suomi|{{{1}}}ia]]
akkusatiivi {{{1}}}i;
[[{{{1}}}en#Suomi|{{{1}}}en]]
[[{{{1}}}et#Suomi|{{{1}}}et]]
sisäpaikallissijat
inessiivi [[{{{1}}}essa#Suomi|{{{1}}}essa]] [[{{{1}}}issa#Suomi|{{{1}}}issa]]
elatiivi [[{{{1}}}esta#Suomi|{{{1}}}esta]] [[{{{1}}}ista#Suomi|{{{1}}}ista]]
illatiivi [[{{{1}}}een#Suomi|{{{1}}}een]] [[{{{1}}}iin#Suomi|{{{1}}}iin]]
ulkopaikallissijat
adessiivi [[{{{1}}}ella#Suomi|{{{1}}}ella]] [[{{{1}}}illa#Suomi|{{{1}}}illa]]
ablatiivi [[{{{1}}}elta#Suomi|{{{1}}}elta]] [[{{{1}}}ilta#Suomi|{{{1}}}ilta]]
allatiivi [[{{{1}}}elle#Suomi|{{{1}}}elle]] [[{{{1}}}ille#Suomi|{{{1}}}ille]]
muut sijamuodot
essiivi [[{{{1}}}ena#Suomi|{{{1}}}ena]] [[{{{1}}}ina#Suomi|{{{1}}}ina]]
translatiivi [[{{{1}}}eksi#Suomi|{{{1}}}eksi]] [[{{{1}}}iksi#Suomi|{{{1}}}iksi]]
abessiivi [[{{{1}}}etta#Suomi|{{{1}}}etta]] [[{{{1}}}itta#Suomi|{{{1}}}itta]]
instruktiivi [[{{{1}}}in#Suomi|{{{1}}}in]]
komitatiivi [[{{{1}}}ineen#Suomi|{{{1}}}ine-]]
+ omistusliite