Malline:et-verbi-taiv

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Template-info.png


Missä?

Mille sanoille?

Käyttö

1
  • älä käytä tätä mallinetta suoraan missään taivutusliitteessä, jos käsillä olevalle verbityypille on jo olemassa malline; tämä malline on upotettu seuraaviin mallineisiin, jotta taivutustaulukot näyttävät graafisesti samanlaisilta
2
  • jos käsillä olevalla verbityypillä ei ole omaa mallinetta (tai kyseessä on erittäin epäsäännöllinen verbi), tätä mallinetta voi käyttää ja sarakkeet ovat seuraavanlaisia:
  1. indikatiivin preesensin yksikön 1. persoonan muoto
  2. indikatiivin preesensin yksikön 2. persoonan muoto
  3. indikatiivin preesensin yksikön 3. persoonan muoto
  4. indikatiivin preesensin monikon 1. persoonan muoto
  5. indikatiivin preesensin monikon 2. persoonan muoto
  6. indikatiivin preesensin monikon 3. persoonan muoto
  7. indikatiivin preesensin aktiivin konnegaatiomuoto (sama on imperatiivin yksikön 2. persoonan muoto)
  8. indikatiivin preesensin passiivimuoto
  9. indikatiivin preesensin passiivin konnegaatiomuoto
  10. indikatiivin imperfektin yksikön 1. persoonan muoto
  11. indikatiivin imperfektin yksikön 2. persoonan muoto
  12. indikatiivin imperfektin yksikön 3. persoonan muoto
  13. indikatiivin imperfektin monikon 1. persoonan muoto
  14. indikatiivin imperfektin monikon 2. persoonan muoto
  15. indikatiivin imperfektin monikon 3. persoonan muoto
  16. indikatiivin imperfektin passiivimuoto
  17. konditionaalin preesensin yksikön 1. persoonan muoto
  18. konditionaalin preesensin yksikön 2. persoonan muoto
  19. konditionaalin preesensin yksikön 3. persoonan muoto
  20. konditionaalin preesensin monikon 1. persoonan muoto
  21. konditionaalin preesensin monikon 2. persoonan muoto
  22. konditionaalin preesensin monikon 3. persoonan muoto
  23. konditionaalin preesensin passiivimuoto
  24. imperatiivin yksikön 3. persoonan muoto
  25. imperatiivin monikon 1. persoonan muoto
  26. imperatiivin monikon 2. persoonan muoto
  27. imperatiivin passiivimuoto
  28. kvotatiivin aktiivimuoto
  29. kvotatiivin passiivimuoto
  30. da-infinitiivi
  31. da-infinitiivin inessiivimuoto (verbin "des-muoto")
  32. ma-infinitiivi (hakusanamuoto)
  33. ma-infinitiivin passiivimuoto
  34. ma-infinitiivin inessiivimuoto
  35. ma-infinitiivin elatiivimuoto
  36. ma-infinitiivin translatiivimuoto
  37. ma-infinitiivin abessiivimuoto
  38. aktiivin partisiipin perfekti
  39. passiivin partisiipin perfekti
  40. aktiivin partisiipin preesens
  41. passiivin partisiipin preesens
3
  • erikoissarakkeet: p=3 tekee verbistä vain kolmansissa persoonissa taipuvan, p=y3 vain yksikön kolmannessa persoonassa taipuvan

Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma {{{1}}} ei {{{7}}} mina/ma olen {{{38}}} ei ole {{{38}}}
pole {{{38}}}
sina/sa {{{2}}} sina/sa oled {{{38}}}
tema/ta {{{3}}} tema/ta on {{{38}}}
meie/me {{{4}}} meie/me oleme {{{38}}}
teie/te {{{5}}} teie/te olete {{{38}}}
nemad/nad {{{6}}} nemad/nad on {{{38}}}
passiivi {{{8}}} ei {{{9}}} passiivi on {{{39}}} ei ole {{{39}}}
pole {{{39}}}
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma {{{10}}} ei {{{38}}} mina/ma olin {{{38}}} ei olnud {{{38}}}
polnud {{{38}}}
sina/sa {{{11}}} sina/sa olid {{{38}}}
tema/ta {{{12}}} tema/ta oli {{{38}}}
meie/me {{{13}}} meie/me olime {{{38}}}
teie/te {{{14}}} teie/te olite {{{38}}}
nemad/nad {{{15}}} nemad/nad olid {{{38}}}
passiivi {{{16}}} ei {{{39}}} passiivi oli {{{39}}} ei olnud {{{39}}}
polnud {{{39}}}
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma {{{17}}} ei {{{19}}} mina/ma oleksin {{{38}}} ei oleks {{{38}}}
poleks {{{38}}}
sina/sa {{{18}}} sina/sa oleksid {{{38}}}
tema/ta {{{19}}} tema/ta oleks {{{38}}}
meie/me {{{20}}} meie/me oleksime {{{38}}}
teie/te {{{21}}} teie/te oleksite {{{38}}}
nemad/nad {{{22}}} nemad/nad oleksid {{{38}}}
passiivi {{{23}}} ei {{{23}}} passiivi oleks {{{39}}} ei oleks {{{39}}}
poleks {{{39}}}
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa {{{7}}} ära {{{7}}}
tema/ta {{{24}}} ärgu {{{24}}}
meie/me {{{25}}} ärgem {{{25}}}
teie/te {{{26}}} ärge {{{26}}}
nemad/nad {{{24}}} ärgu {{{24}}}
passiivi {{{27}}} ärgu {{{27}}}
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi {{{28}}} ei {{{28}}} aktiivi olevat {{{38}}} ei olevat {{{38}}}
passiivi {{{29}}} ei {{{29}}} passiivi olevat {{{39}}} ei olevat {{{39}}}

Nominaalimuodot

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
{{{30}}} {{{31}}}
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi {{{32}}} {{{33}}}
inessiivi {{{34}}}
elatiivi {{{35}}}
translatiivi {{{36}}}
abessiivi {{{37}}}
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens {{{40}}} {{{41}}}
perfekti {{{38}}} {{{39}}}