Liite:Verbitaivutus/viro/urisema

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma urisen luo ei urise luo mina/ma olen urisenud luo ei ole urisenud
pole urisenud
sina/sa urised luo sina/sa oled urisenud
tema/ta uriseb luo tema/ta on urisenud
meie/me uriseme luo meie/me oleme urisenud
teie/te urisete luo teie/te olete urisenud
nemad/nad urisevad luo nemad/nad on urisenud
passiivi urisetakse luo ei uriseta luo passiivi on urisetud luo ei ole urisetud
pole urisetud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma urisesin luo ei urisenud mina/ma olin urisenud ei olnud urisenud
polnud urisenud
sina/sa urisesid luo sina/sa olid urisenud
tema/ta urises luo tema/ta oli urisenud
meie/me urisesime luo meie/me olime urisenud
teie/te urisesite luo teie/te olite urisenud
nemad/nad urisesid nemad/nad olid urisenud
passiivi uriseti luo ei urisetud passiivi oli urisetud ei olnud urisetud
polnud urisetud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma uriseksin luo ei uriseks mina/ma oleksin urisenud ei oleks urisenud
poleks urisenud
sina/sa uriseksid luo sina/sa oleksid urisenud
tema/ta uriseks luo tema/ta oleks urisenud
meie/me uriseksime luo meie/me oleksime urisenud
teie/te uriseksite luo teie/te oleksite urisenud
nemad/nad uriseksid nemad/nad oleksid urisenud
passiivi urisetaks luo ei urisetaks passiivi oleks urisetud ei oleks urisetud
poleks urisetud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa urise ära urise
tema/ta urisegu luo ärgu urisegu
meie/me urisegem luo ärgem urisegem
teie/te urisege luo ärge urisege
nemad/nad urisegu ärgu urisegu
passiivi urisetagu luo ärgu urisetagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi urisevat luo ei urisevat aktiivi olevat urisenud ei olevat urisenud
passiivi urisetavat luo ei urisetavat passiivi olevat urisetud ei olevat urisetud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
uriseda urisedes luo
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi urisema urisetama luo
inessiivi urisemas luo
elatiivi urisemast luo
translatiivi urisemaks luo
abessiivi urisemata luo
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens urisev luo urisetav luo
perfekti urisenud urisetud