Liite:Verbitaivutus/viro/olema

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma olen ei ole
pole
mina/ma olen olnud ei ole olnud
pole olnud
sina/sa oled sina/sa oled olnud
tema/ta on tema/ta on olnud
meie/me oleme meie/me oleme olnud
teie/te olete teie/te olete olnud
nemad/nad on nemad/nad on olnud
passiivi ollakse ei olda passiivi on oldud ei ole oldud
pole oldud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma olin ei olnud
polnud
mina/ma olin olnud ei olnud olnud
polnud olnud
sina/sa olid sina/sa olid olnud
tema/ta oli tema/ta oli olnud
meie/me olime meie/me olime olnud
teie/te olite teie/te olite olnud
nemad/nad olid nemad/nad olid olnud
passiivi oldi ei oldud passiivi oli oldud ei olnud oldud
polnud oldud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma oleksin ei oleks
poleks
mina/ma oleksin olnud ei oleks olnud
poleks olnud
sina/sa oleksid sina/sa oleksid olnud
tema/ta oleks tema/ta oleks olnud
meie/me oleksime meie/me oleksime olnud
teie/te oleksite teie/te oleksite olnud
nemad/nad oleksid nemad/nad oleksid olnud
passiivi oldaks ei oldaks passiivi oleks oldud ei oleks oldud
poleks oldud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa ole ära ole
tema/ta olgu ärgu olgu
meie/me olgem ärgem olgem
teie/te olge ärge olge
nemad/nad olgu ärgu olgu
passiivi oldagu ärgu oldagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi olevat ei olevat
polevat
aktiivi olevat olnud ei olevat olnud
passiivi oldavat ei oldavat passiivi olevat oldud ei olevat oldud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
olla olles
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi olema oldama
inessiivi olemas
elatiivi olemast
translatiivi olemaks
abessiivi olemata
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens olev oldav
perfekti olnud oldud