Liite:Verbitaivutus/viro/lohistama

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma lohistan ei lohista mina/ma olen lohistanud ei ole lohistanud
pole lohistanud
sina/sa lohistad sina/sa oled lohistanud
tema/ta lohistab tema/ta on lohistanud
meie/me lohistame meie/me oleme lohistanud
teie/te lohistate teie/te olete lohistanud
nemad/nad lohistavad nemad/nad on lohistanud
passiivi lohistatakse ei lohistata passiivi on lohistatud ei ole lohistatud
pole lohistatud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma lohistasin ei lohistanud mina/ma olin lohistanud ei olnud lohistanud
polnud lohistanud
sina/sa lohistasid sina/sa olid lohistanud
tema/ta lohistas tema/ta oli lohistanud
meie/me lohistasime meie/me olime lohistanud
teie/te lohistasite teie/te olite lohistanud
nemad/nad lohistasid nemad/nad olid lohistanud
passiivi lohistati ei lohistatud passiivi oli lohistatud ei olnud lohistatud
polnud lohistatud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma lohistaksin ei lohistaks mina/ma oleksin lohistanud ei oleks lohistanud
poleks lohistanud
sina/sa lohistaksid sina/sa oleksid lohistanud
tema/ta lohistaks tema/ta oleks lohistanud
meie/me lohistaksime meie/me oleksime lohistanud
teie/te lohistaksite teie/te oleksite lohistanud
nemad/nad lohistaksid nemad/nad oleksid lohistanud
passiivi lohistataks ei lohistataks passiivi oleks lohistatud ei oleks lohistatud
poleks lohistatud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa lohista ära lohista
tema/ta lohistagu ärgu lohistagu
meie/me lohistagem ärgem lohistagem
teie/te lohistage ärge lohistage
nemad/nad lohistagu ärgu lohistagu
passiivi lohistatagu ärgu lohistatagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi lohistavat ei lohistavat aktiivi olevat lohistanud ei olevat lohistanud
passiivi lohistatavat ei lohistatavat passiivi olevat lohistatud ei olevat lohistatud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
lohistada lohistades
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi lohistama lohistatama
inessiivi lohistamas
elatiivi lohistamast
translatiivi lohistamaks
abessiivi lohistamata
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens lohistav lohistatav
perfekti lohistanud lohistatud