Liite:Verbitaivutus/viro/kohanema

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma kohanen luo ei kohane mina/ma olen kohanenud luo ei ole kohanenud
pole kohanenud
sina/sa kohaned luo sina/sa oled kohanenud
tema/ta kohaneb luo tema/ta on kohanenud
meie/me kohaneme luo meie/me oleme kohanenud
teie/te kohanete luo teie/te olete kohanenud
nemad/nad kohanevad luo nemad/nad on kohanenud
passiivi kohanetakse luo ei kohaneta luo passiivi on kohanetud luo ei ole kohanetud
pole kohanetud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma kohanesin luo ei kohanenud mina/ma olin kohanenud ei olnud kohanenud
polnud kohanenud
sina/sa kohanesid luo sina/sa olid kohanenud
tema/ta kohanes luo tema/ta oli kohanenud
meie/me kohanesime luo meie/me olime kohanenud
teie/te kohanesite luo teie/te olite kohanenud
nemad/nad kohanesid nemad/nad olid kohanenud
passiivi kohaneti luo ei kohanetud passiivi oli kohanetud ei olnud kohanetud
polnud kohanetud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma kohaneksin luo ei kohaneks mina/ma oleksin kohanenud ei oleks kohanenud
poleks kohanenud
sina/sa kohaneksid luo sina/sa oleksid kohanenud
tema/ta kohaneks luo tema/ta oleks kohanenud
meie/me kohaneksime luo meie/me oleksime kohanenud
teie/te kohaneksite luo teie/te oleksite kohanenud
nemad/nad kohaneksid nemad/nad oleksid kohanenud
passiivi kohanetaks luo ei kohanetaks passiivi oleks kohanetud ei oleks kohanetud
poleks kohanetud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa kohane ära kohane
tema/ta kohanegu luo ärgu kohanegu
meie/me kohanegem luo ärgem kohanegem
teie/te kohanege luo ärge kohanege
nemad/nad kohanegu ärgu kohanegu
passiivi kohanetagu luo ärgu kohanetagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi kohanevat luo ei kohanevat aktiivi olevat kohanenud ei olevat kohanenud
passiivi kohanetavat luo ei kohanetavat passiivi olevat kohanetud ei olevat kohanetud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
kohaneda kohanedes luo
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi kohanema kohanetama luo
inessiivi kohanemas luo
elatiivi kohanemast luo
translatiivi kohanemaks luo
abessiivi kohanemata luo
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens kohanev luo kohanetav luo
perfekti kohanenud kohanetud