Liite:Verbitaivutus/viro/helistama

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma helistan luo ei helista luo mina/ma olen helistanud luo ei ole helistanud
pole helistanud
sina/sa helistad luo sina/sa oled helistanud
tema/ta helistab luo tema/ta on helistanud
meie/me helistame luo meie/me oleme helistanud
teie/te helistate luo teie/te olete helistanud
nemad/nad helistavad luo nemad/nad on helistanud
passiivi helistatakse luo ei helistata luo passiivi on helistatud luo ei ole helistatud
pole helistatud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma helistasin luo ei helistanud mina/ma olin helistanud ei olnud helistanud
polnud helistanud
sina/sa helistasid luo sina/sa olid helistanud
tema/ta helistas luo tema/ta oli helistanud
meie/me helistasime luo meie/me olime helistanud
teie/te helistasite luo teie/te olite helistanud
nemad/nad helistasid nemad/nad olid helistanud
passiivi helistati luo ei helistatud passiivi oli helistatud ei olnud helistatud
polnud helistatud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma helistaksin luo ei helistaks mina/ma oleksin helistanud ei oleks helistanud
poleks helistanud
sina/sa helistaksid luo sina/sa oleksid helistanud
tema/ta helistaks luo tema/ta oleks helistanud
meie/me helistaksime luo meie/me oleksime helistanud
teie/te helistaksite luo teie/te oleksite helistanud
nemad/nad helistaksid nemad/nad oleksid helistanud
passiivi helistataks luo ei helistataks passiivi oleks helistatud ei oleks helistatud
poleks helistatud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa helista ära helista
tema/ta helistagu luo ärgu helistagu
meie/me helistagem luo ärgem helistagem
teie/te helistage luo ärge helistage
nemad/nad helistagu ärgu helistagu
passiivi helistatagu luo ärgu helistatagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi helistavat luo ei helistavat aktiivi olevat helistanud ei olevat helistanud
passiivi helistatavat luo ei helistatavat passiivi olevat helistatud ei olevat helistatud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
helistada helistades luo
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi helistama helistatama luo
inessiivi helistamas luo
elatiivi helistamast luo
translatiivi helistamaks luo
abessiivi helistamata luo
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens helistav luo helistatav luo
perfekti helistanud helistatud