Liite:Verbitaivutus/viro/alistama

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma alistan luo ei alista luo mina/ma olen alistanud luo ei ole alistanud
pole alistanud
sina/sa alistad luo sina/sa oled alistanud
tema/ta alistab luo tema/ta on alistanud
meie/me alistame luo meie/me oleme alistanud
teie/te alistate luo teie/te olete alistanud
nemad/nad alistavad luo nemad/nad on alistanud
passiivi alistatakse luo ei alistata luo passiivi on alistatud luo ei ole alistatud
pole alistatud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma alistasin luo ei alistanud mina/ma olin alistanud ei olnud alistanud
polnud alistanud
sina/sa alistasid luo sina/sa olid alistanud
tema/ta alistas luo tema/ta oli alistanud
meie/me alistasime luo meie/me olime alistanud
teie/te alistasite luo teie/te olite alistanud
nemad/nad alistasid nemad/nad olid alistanud
passiivi alistati luo ei alistatud passiivi oli alistatud ei olnud alistatud
polnud alistatud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma alistaksin luo ei alistaks mina/ma oleksin alistanud ei oleks alistanud
poleks alistanud
sina/sa alistaksid luo sina/sa oleksid alistanud
tema/ta alistaks luo tema/ta oleks alistanud
meie/me alistaksime luo meie/me oleksime alistanud
teie/te alistaksite luo teie/te oleksite alistanud
nemad/nad alistaksid nemad/nad oleksid alistanud
passiivi alistataks luo ei alistataks passiivi oleks alistatud ei oleks alistatud
poleks alistatud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa alista ära alista
tema/ta alistagu luo ärgu alistagu
meie/me alistagem luo ärgem alistagem
teie/te alistage luo ärge alistage
nemad/nad alistagu ärgu alistagu
passiivi alistatagu luo ärgu alistatagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi alistavat luo ei alistavat aktiivi olevat alistanud ei olevat alistanud
passiivi alistatavat luo ei alistatavat passiivi olevat alistatud ei olevat alistatud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
alistada alistades luo
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi alistama alistatama luo
inessiivi alistamas luo
elatiivi alistamast luo
translatiivi alistamaks luo
abessiivi alistamata luo
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens alistav luo alistatav luo
perfekti alistanud alistatud