Liite:Verbitaivutus/viro/aaderdama

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma aaderdan luo ei aaderda luo mina/ma olen aaderdanud luo ei ole aaderdanud
pole aaderdanud
sina/sa aaderdad luo sina/sa oled aaderdanud
tema/ta aaderdab luo tema/ta on aaderdanud
meie/me aaderdame luo meie/me oleme aaderdanud
teie/te aaderdate luo teie/te olete aaderdanud
nemad/nad aaderdavad luo nemad/nad on aaderdanud
passiivi aaderdatakse luo ei aaderdata luo passiivi on aaderdatud luo ei ole aaderdatud
pole aaderdatud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma aaderdasin luo ei aaderdanud mina/ma olin aaderdanud ei olnud aaderdanud
polnud aaderdanud
sina/sa aaderdasid luo sina/sa olid aaderdanud
tema/ta aaderdas luo tema/ta oli aaderdanud
meie/me aaderdasime luo meie/me olime aaderdanud
teie/te aaderdasite luo teie/te olite aaderdanud
nemad/nad aaderdasid nemad/nad olid aaderdanud
passiivi aaderdati luo ei aaderdatud passiivi oli aaderdatud ei olnud aaderdatud
polnud aaderdatud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma aaderdaksin luo ei aaderdaks mina/ma oleksin aaderdanud ei oleks aaderdanud
poleks aaderdanud
sina/sa aaderdaksid luo sina/sa oleksid aaderdanud
tema/ta aaderdaks luo tema/ta oleks aaderdanud
meie/me aaderdaksime luo meie/me oleksime aaderdanud
teie/te aaderdaksite luo teie/te oleksite aaderdanud
nemad/nad aaderdaksid nemad/nad oleksid aaderdanud
passiivi aaderdataks luo ei aaderdataks passiivi oleks aaderdatud ei oleks aaderdatud
poleks aaderdatud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa aaderda ära aaderda
tema/ta aaderdagu luo ärgu aaderdagu
meie/me aaderdagem luo ärgem aaderdagem
teie/te aaderdage luo ärge aaderdage
nemad/nad aaderdagu ärgu aaderdagu
passiivi aaderdatagu luo ärgu aaderdatagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi aaderdavat luo ei aaderdavat aktiivi olevat aaderdanud ei olevat aaderdanud
passiivi aaderdatavat luo ei aaderdatavat passiivi olevat aaderdatud ei olevat aaderdatud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
aaderdada aaderdades luo
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi aaderdama aaderdatama luo
inessiivi aaderdamas luo
elatiivi aaderdamast luo
translatiivi aaderdamaks luo
abessiivi aaderdamata luo
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens aaderdav luo aaderdatav luo
perfekti aaderdanud aaderdatud