Siirry sisältöön

Liite:Verbitaivutus/viro/aadeldama

Wikisanakirjasta


Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot

[muokkaa]
Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma aadeldan luo ei aadelda luo mina/ma olen aadeldanud luo ei ole aadeldanud
pole aadeldanud
sina/sa aadeldad luo sina/sa oled aadeldanud
tema/ta aadeldab luo tema/ta on aadeldanud
meie/me aadeldame luo meie/me oleme aadeldanud
teie/te aadeldate luo teie/te olete aadeldanud
nemad/nad aadeldavad luo nemad/nad on aadeldanud
passiivi aadeldatakse luo ei aadeldata luo passiivi on aadeldatud luo ei ole aadeldatud
pole aadeldatud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma aadeldasin luo ei aadeldanud mina/ma olin aadeldanud ei olnud aadeldanud
polnud aadeldanud
sina/sa aadeldasid luo sina/sa olid aadeldanud
tema/ta aadeldas luo tema/ta oli aadeldanud
meie/me aadeldasime luo meie/me olime aadeldanud
teie/te aadeldasite luo teie/te olite aadeldanud
nemad/nad aadeldasid nemad/nad olid aadeldanud
passiivi aadeldati luo ei aadeldatud passiivi oli aadeldatud ei olnud aadeldatud
polnud aadeldatud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma aadeldaksin luo ei aadeldaks mina/ma oleksin aadeldanud ei oleks aadeldanud
poleks aadeldanud
sina/sa aadeldaksid luo sina/sa oleksid aadeldanud
tema/ta aadeldaks luo tema/ta oleks aadeldanud
meie/me aadeldaksime luo meie/me oleksime aadeldanud
teie/te aadeldaksite luo teie/te oleksite aadeldanud
nemad/nad aadeldaksid nemad/nad oleksid aadeldanud
passiivi aadeldataks luo ei aadeldataks passiivi oleks aadeldatud ei oleks aadeldatud
poleks aadeldatud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa aadelda ära aadelda
tema/ta aadeldagu luo ärgu aadeldagu
meie/me aadeldagem luo ärgem aadeldagem
teie/te aadeldage luo ärge aadeldage
nemad/nad aadeldagu ärgu aadeldagu
passiivi aadeldatagu luo ärgu aadeldatagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi aadeldavat luo ei aadeldavat aktiivi olevat aadeldanud ei olevat aadeldanud
passiivi aadeldatavat luo ei aadeldatavat passiivi olevat aadeldatud ei olevat aadeldatud

Nominaalimuodot

[muokkaa]
Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
aadeldada aadeldades luo
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi aadeldama aadeldatama luo
inessiivi aadeldamas luo
elatiivi aadeldamast luo
translatiivi aadeldamaks luo
abessiivi aadeldamata luo
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens aadeldav luo aadeldatav luo
perfekti aadeldanud aadeldatud