Liite:Verbitaivutus/viro/aabestama

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun


Attention niels epting.svg Tämän sana-artikkelin tietojen paikkaansapitävyys on kyseenalaistettu, ja artikkeli tarvitsee tarkistamista.

Artikkelin keskustelusivulla voi keskustella epäselvyyksistä.

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma aabestan luo ei aabesta luo mina/ma olen aabestanud luo ei ole aabestanud
pole aabestanud
sina/sa aabestad luo sina/sa oled aabestanud
tema/ta aabestab luo tema/ta on aabestanud
meie/me aabestame luo meie/me oleme aabestanud
teie/te aabestate luo teie/te olete aabestanud
nemad/nad aabestavad luo nemad/nad on aabestanud
passiivi aabestatakse luo ei aabestata luo passiivi on aabestatud luo ei ole aabestatud
pole aabestatud
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma aabestasin luo ei aabestanud mina/ma olin aabestanud ei olnud aabestanud
polnud aabestanud
sina/sa aabestasid luo sina/sa olid aabestanud
tema/ta aabestas luo tema/ta oli aabestanud
meie/me aabestasime luo meie/me olime aabestanud
teie/te aabestasite luo teie/te olite aabestanud
nemad/nad aabestasid nemad/nad olid aabestanud
passiivi aabestati luo ei aabestatud passiivi oli aabestatud ei olnud aabestatud
polnud aabestatud
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
mina/ma aabestaksin luo ei aabestaks mina/ma oleksin aabestanud ei oleks aabestanud
poleks aabestanud
sina/sa aabestaksid luo sina/sa oleksid aabestanud
tema/ta aabestaks luo tema/ta oleks aabestanud
meie/me aabestaksime luo meie/me oleksime aabestanud
teie/te aabestaksite luo teie/te oleksite aabestanud
nemad/nad aabestaksid nemad/nad oleksid aabestanud
passiivi aabestataks luo ei aabestataks passiivi oleks aabestatud ei oleks aabestatud
poleks aabestatud
Imperatiivi
preesens
persoona myönteinen kielteinen
mina/ma
sina/sa aabesta ära aabesta
tema/ta aabestagu luo ärgu aabestagu
meie/me aabestagem luo ärgem aabestagem
teie/te aabestage luo ärge aabestage
nemad/nad aabestagu ärgu aabestagu
passiivi aabestatagu luo ärgu aabestatagu
Kvotatiivi
preesens perfekti
pääluokka myönteinen kielteinen pääluokka myönteinen kielteinen
aktiivi aabestavat luo ei aabestavat aktiivi olevat aabestanud ei olevat aabestanud
passiivi aabestatavat luo ei aabestatavat passiivi olevat aabestatud ei olevat aabestatud

Nominaalimuodot[muokkaa]

Infinitiivit
da-infinitiivi da-muoto des-muoto
aabestada aabestades luo
ma-infinitiivi aktiivi passiivi
nominatiivi aabestama aabestatama luo
inessiivi aabestamas luo
elatiivi aabestamast luo
translatiivi aabestamaks luo
abessiivi aabestamata luo
Partisiipit
aktiivi passiivi
preesens aabestav luo aabestatav luo
perfekti aabestanud aabestatud