Liite:Verbitaivutus/suomi/aavikoitua

Kohteesta Wikisanakirja
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
  • verbi aavikoitua, taivutustyyppi 52; taipuu vain kolmansissa persoonissa

Persoonamuodot[muokkaa]

Indikatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän aavikoituu ei aavikoidu hän on aavikoitunut ei ole aavikoitunut
me me
te
Te
te
Te
he aavikoituvat eivät aavikoidu he ovat aavikoituneet eivät ole aavikoituneet
passiivi passiivi
imperfekti pluskvamperfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän aavikoitui ei aavikoitunut hän oli aavikoitunut ei ollut aavikoitunut
me me
te
Te
te
Te
he aavikoituivat eivät aavikoituneet he olivat aavikoituneet eivät olleet aavikoituneet
passiivi passiivi
Konditionaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän aavikoituisi ei aavikoituisi hän olisi aavikoitunut ei olisi aavikoitunut
me me
te
Te
te
Te
he aavikoituisivat eivät aavikoituisi he olisivat aavikoituneet eivät olisi aavikoituneet
passiivi passiivi
Potentiaali
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän aavikoitunee ei aavikoitune hän lienee aavikoitunut ei liene aavikoitunut
me me
te
Te
te
Te
he aavikoitunevat eivät aavikoitune he lienevät aavikoituneet eivät liene aavikoituneet
passiivi passiivi
Imperatiivi
preesens perfekti
persoona myönteinen kielteinen persoona myönteinen kielteinen
minä minä
sinä sinä
hän aavikoitukoon älköön aavikoituko hän olkoon aavikoitunut älköön olko aavikoitunut
me me
te
Te
te
Te
he aavikoitukoot älkööt aavikoituko he olkoot aavikoituneet älkööt olko aavikoituneet
passiivi passiivi

Nominaalimuodot[muokkaa]

infinitiivit partisiipit
aktiivi passiivi aktiivi passiivi
1. aavikoitua preesens aavikoituva
pitkä 1. 1 perfekti aavikoitunut
2. inessiivi 2 agentti 4
instruktiivi kielteinen agentti
3. inessiivi 1) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto

2) voidaan käyttää omistusliitteen kanssa
3) käytetään vain omistusliitteen kanssa; tämä on yksikön ja monikon kolmannen persoonan muoto
4) käytetään vain transitiiviverbeistä kuten "tehdä", esim. "äidin tekemä ruoka"; ei intransitiiviverbeistä kuten "kuolla"

elatiivi
illatiivi
adessiivi
abessiivi
instruktiivi
4. nominatiivi
partitiivi
5. 3