Liite:Verbitaivutus/saksa/zerlegen

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi zerlegen
partisiipin preesens zerlegend
partisiipin perfekti zerlegt
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. zerlege zerlegen 1. zerlegte zerlegten 1. haben zerlegt haben zerlegt 1. hatte zerlegt hatten zerlegt
2. zerlegst zerlegt 2. zerlegtest zerlegtet 2. hast zerlegt habt zerlegt 2. hattest zerlegt hattet zerlegt
3. zerlegt zerlegen 3. zerlegte zerlegten 3. hat zerlegt haben zerlegt 3. hatte zerlegt hatten zerlegt
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. zerlege zerlegen 1. zerlegte zerlegten 1. habe zerlegt haben zerlegt 1. hätte zerlegt hätten zerlegt
2. zerlegest zerleget 2. zerlegtest zerlegtet 2. habest zerlegt habet zerlegt 2. hättest zerlegt hättet zerlegt
3. zerlege zerlegen 3. zerlegte zerlegten 3. habe zerlegt haben zerlegt 3. hätte zerlegt hätten zerlegt
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. zerlegen wir
2. zerleg(e) (epämuodollinen)
zerlegen Sie (muodollinen)
zerlegt (epämuodollinen)
zerlegen Sie (muodollinen)
3. zerlege er/sie/es zerlegen sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti zerlegt voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi zerlegter [luo] zerlegte zerlegtes [luo] zerlegte
akkusatiivi zerlegten zerlegte zerlegtes zerlegte
datiivi zerlegtem [luo] zerlegter zerlegtem zerlegten
genetiivi zerlegten zerlegter zerlegten zerlegter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi zerlegte zerlegte zerlegte zerlegten
akkusatiivi zerlegten zerlegte zerlegte zerlegten
datiivi zerlegten zerlegten zerlegten zerlegten
genetiivi zerlegten zerlegten zerlegten zerlegten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi zerlegter zerlegte zerlegtes zerlegten
akkusatiivi zerlegten zerlegte zerlegtes zerlegten
datiivi zerlegten zerlegten zerlegten zerlegten
genetiivi zerlegten zerlegten zerlegten zerlegten