Liite:Verbitaivutus/saksa/wuchern

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi wuchern
partisiipin preesens wuchernd [luo]
partisiipin perfekti gewuchert [luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. wuchere [luo] wuchern 1. wucherte [luo] wucherten [luo] 1. haben gewuchert haben gewuchert 1. hatte gewuchert hatten gewuchert
2. wucherst [luo] wuchert 2. wuchertest [luo] wuchertet [luo] 2. hast gewuchert habt gewuchert 2. hattest gewuchert hattet gewuchert
3. wuchert [luo] wuchern 3. wucherte wucherten 3. hat gewuchert haben gewuchert 3. hatte gewuchert hatten gewuchert
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. wuchere wucheren 1. wucherte wucherten 1. habe gewuchert haben gewuchert 1. hätte gewuchert hätten gewuchert
2. wucherest [luo] wucheret [luo] 2. wuchertest wuchertet 2. habest gewuchert habet gewuchert 2. hättest gewuchert hättet gewuchert
3. wuchere wucheren 3. wucherte wucherten 3. habe gewuchert haben gewuchert 3. hätte gewuchert hätten gewuchert
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. wuchern wir
2. wuchere (epämuodollinen)
wuchern Sie (muodollinen)
wuchert (epämuodollinen)
wuchern Sie (muodollinen)
3. wuchere er/sie/es wuchern sie