Liite:Verbitaivutus/saksa/vergraben

Wikisanakirjasta
Siirry navigaatioon Siirry hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi vergraben
partisiipin preesens vergrabend
partisiipin perfekti vergraben
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. vergrabe vergraben 1. vergrub [luo] vergruben [luo] 1. haben vergraben haben vergraben 1. hatte vergraben hatten vergraben
2. vergräbst vergrabt 2. vergrubst [luo] vergrubt [luo] 2. hast vergraben habt vergraben 2. hattest vergraben hattet vergraben
3. vergräbt vergraben 3. vergrub vergruben 3. hat vergraben haben vergraben 3. hatte vergraben hatten vergraben
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. vergrabe vergraben 1. vergrübe [luo] vergrüben [luo] 1. habe vergraben haben vergraben 1. hätte vergraben hätten vergraben
2. vergrabest vergrabet 2. vergrübest [luo] vergrübet [luo] 2. habest vergraben habet vergraben 2. hättest vergraben hättet vergraben
3. vergrabe vergraben 3. vergrübe vergrüben 3. habe vergraben haben vergraben 3. hätte vergraben hätten vergraben
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. vergraben wir
2. vergrab(e) (epämuodollinen)
vergraben Sie (muodollinen)
vergrabt (epämuodollinen)
vergraben Sie (muodollinen)
3. vergrabe er/sie/es vergraben sie