Siirry sisältöön

Liite:Verbitaivutus/saksa/umstellen

Wikisanakirjasta
  • merkitys 'piirittää'
Nominaalimuodot
infinitiivi umstellen
partisiipin preesens umstellend[luo]
partisiipin perfekti umstellt[luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. umstelle[luo] umstellen 1. umstellte[luo] umstellten[luo] 1. haben umstellt haben umstellt 1. hatte umstellt hatten umstellt
2. umstellst[luo] umstellt 2. umstelltest[luo] umstelltet[luo] 2. hast umstellt habt umstellt 2. hattest umstellt hattet umstellt
3. umstellt umstellen 3. umstellte umstellten 3. hat umstellt haben umstellt 3. hatte umstellt hatten umstellt
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. umstelle umstellen 1. umstellte umstellten 1. habe umstellt haben umstellt 1. hätte umstellt hätten umstellt
2. umstellest[luo] umstellet[luo] 2. umstelltest umstelltet 2. habest umstellt habet umstellt 2. hättest umstellt hättet umstellt
3. umstelle umstellen 3. umstellte umstellten 3. habe umstellt haben umstellt 3. hätte umstellt hätten umstellt
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. umstellen wir
2. umstell(e)[luo] (epämuodollinen)
umstellen Sie (muodollinen)
umstellt (epämuodollinen)
umstellen Sie (muodollinen)
3. umstelle er/sie/es umstellen sie

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti umstellt voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi umstellter [luo] umstellte umstelltes [luo] umstellte
akkusatiivi umstellten umstellte umstelltes umstellte
datiivi umstelltem [luo] umstellter umstelltem umstellten
genetiivi umstellten umstellter umstellten umstellter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi umstellte umstellte umstellte umstellten
akkusatiivi umstellten umstellte umstellte umstellten
datiivi umstellten umstellten umstellten umstellten
genetiivi umstellten umstellten umstellten umstellten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi umstellter umstellte umstelltes umstellten
akkusatiivi umstellten umstellte umstelltes umstellten
datiivi umstellten umstellten umstellten umstellten
genetiivi umstellten umstellten umstellten umstellten
  • merkitys 'laittaa uuteen järjestykseen'
Nominaalimuodot
infinitiivi umstellen
partisiipin preesens umstellend[luo]
partisiipin perfekti umgestellt[luo]
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. päälauseessa: stelle um
sivulauseessa: umstelle[luo]
päälauseessa: stellen um
sivulauseessa: umstellen
1. päälauseessa: stellte um
sivulauseessa: umstellte[luo]
päälauseessa: stellten um
sivulauseessa: umstellten[luo]
1. haben umgestellt haben umgestellt 1. hatte umgestellt hatten umgestellt
2. päälauseessa: stellst um
sivulauseessa: umstellst[luo]
päälauseessa: stellt um
sivulauseessa: umstellt
2. päälauseessa: stelltest um
sivulauseessa: umstelltest[luo]
päälauseessa: stelltet um
sivulauseessa: umstelltet[luo]
2. hast umgestellt habt umgestellt 2. hattest umgestellt hattet umgestellt
3. päälauseessa: stellt um
sivulauseessa: umstellt[luo]
päälauseessa: stellen um
sivulauseessa: umstellen
3. päälauseessa: stellte um
sivulauseessa: umstellte
päälauseessa: stellten um
sivulauseessa: umstellten
3. hat umgestellt haben umgestellt 3. hatte umgestellt hatten umgestellt
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. päälauseessa: stelle um
sivulauseessa: umstelle
päälauseessa: stellen um
sivulauseessa: umstellen
1. päälauseessa: stellte um
sivulauseessa: umstellte
päälauseessa: stellten um
sivulauseessa: umstellten
1. habe umgestellt haben umgestellt 1. hätte umgestellt hätten umgestellt
2. päälauseessa: stellest um
sivulauseessa: umstellest[luo]
päälauseessa: stellet um
sivulauseessa: umstellet[luo]
2. päälauseessa: stelltest um
sivulauseessa: umstelltest
päälauseessa: stelltet um
sivulauseessa: umstelltet
2. habest umgestellt habet umgestellt 2. hättest umgestellt hättet umgestellt
3. päälauseessa: stelle um
sivulauseessa: umstelle
päälauseessa: stellen um
sivulauseessa: umstellen
3. päälauseessa: stellte um
sivulauseessa: umstellte
päälauseessa: stellten um
sivulauseessa: umstellten
3. habe umgestellt haben umgestellt 3. hätte umgestellt hätten umgestellt
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. stellen wir um
2. stell(e)[luo] um (epämuodollinen)
stellen Sie um (muodollinen)
stellt um (epämuodollinen)
stellen Sie um (muodollinen)
3. stelle er/sie/es um stellen sie um

Partisiipin perfektin taivutus

  • Partisiipin perfekti umgestellt voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi umgestellter [luo] umgestellte [luo] umgestelltes [luo] umgestellte
akkusatiivi umgestellten [luo] umgestellte umgestelltes umgestellte
datiivi umgestelltem [luo] umgestellter umgestelltem umgestellten
genetiivi umgestellten umgestellter umgestellten umgestellter
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi umgestellte umgestellte umgestellte umgestellten
akkusatiivi umgestellten umgestellte umgestellte umgestellten
datiivi umgestellten umgestellten umgestellten umgestellten
genetiivi umgestellten umgestellten umgestellten umgestellten
Sekataivutus
(artikkelin ein, possessiivipronominien ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
maskuliini feminiini neutri
nominatiivi umgestellter umgestellte umgestelltes umgestellten
akkusatiivi umgestellten umgestellte umgestelltes umgestellten
datiivi umgestellten umgestellten umgestellten umgestellten
genetiivi umgestellten umgestellten umgestellten umgestellten