Liite:Verbitaivutus/saksa/tun

Kohteesta Wikisanakirja
Loikkaa: valikkoon, hakuun
Nominaalimuodot
infinitiivi tun
partisiipin preesens tuend
partisiipin perfekti getan
apuverbi haben
Persoonamuodot
indikatiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. tue tun 1. tat taten 1. haben getan haben getan 1. hatte getan hatten getan
2. tust tut 2. tatst
tatest
tatet 2. hast getan habt getan 2. hattest getan hattet getan
3. tut tun 3. tat taten 3. hat getan haben getan 3. hatte getan hatten getan
konjunktiivi
preesens imperfekti perfekti pluskvamperfekti
pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon. pers. yks. mon.
1. tue tuen 1. täte täten 1. habe getan haben getan 1. hätte getan hätten getan
2. tuest tuet 2. tätest tätet 2. habest getan habet getan 2. hättest getan hättet getan
3. tue tuen 3. täte täten 3. habe getan haben getan 3. hätte getan hätten getan
imperatiivi
pers. yks. mon.
1. tuen wir
lass uns tun
2. tu(e) (epämuodollinen)
tuen sie (muodollinen)
tut (epämuodollinen)
tuen sie (muodollinen)
3. tue er/sie/es tuen Sie

Partisiipin perfektin taivutus[muokkaa]

  • Partisiipin perfekti getan voi taipua esim. partisiippirakenteessa (jollaiset monesti kääntyvät suomeksi tyylillä minun teke asia), koska verbi on merkitykseltään perfektiivinen eli se ilmaisee, että sen saamassa objektissa tapahtuu muutoksia.
Vahva taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi getaner getane getanes getane
akkusatiivi getanen getane getanes getane
datiivi getanem getaner getanem getanen
genetiivi getanen getaner getanen getaner
Heikko taivutus
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi getane getane getane getanen
akkusatiivi getanen getane getane getanen
datiivi getanen getanen getanen getanen
genetiivi getanen getanen getanen getanen
Sekataivutus (artikkelin ein ja pronominin kein jälkeen)
sijamuoto yksikkö monikko
m. f. n.
nominatiivi getaner getane getanes getanen
akkusatiivi getanen getane getanes getanen
datiivi getanen getanen getanen getanen
genetiivi getanen getanen getanen getanen